AI-jal generált dalokat botokkal hallgattatva keresett napi egymillió forintot egy „zenész”
További Tech-Tudomány cikkek
Szerdán tartóztattak le és több bűncselekménnyel is megvádoltak egy zenei producert, aki állítólag több mint 10 millió dollár jogdíjat csalt ki több százezer mesterséges intelligencia (AI) által generált dal felhasználásával és botok (gépek) által generált lejátszási adatokkal. Az 52 éves Michael Smith állítólag több ezer botot (automatizált feladatokat ellátó szoftver) hozott létre olyan platformokon, mint a Spotify, az Amazon Music és az Apple Music – számolt be a Variety.
A vádirat szerint a fiókokat arra használta, hogy automatikusan streamelje az általa a platformokon elhelyezett, mesterséges intelligenciával előállított zenéket, naponta akár 661 440 streamet generálva.
Smith állítólag úgy szervezte meg a rendszert, hogy megkerülje a platformok csalást észlelő rendszereit. Az ügyészek azt állítják, hogy kezdetben a tulajdonában lévő zenék hamis streamelésével foglalkozott, a streamingplatformok azonban fel tudták fedezni a valószínűsíthető csalást, ha egy adott zeneszámot egymilliárdszor streameltek nagyon rövid időn belül. Ezután a vádirat szerint minél több zenét akart előállítani.
Gyorsan kell egy sereg dalra szert tennünk, hogy ez működjön a csalás elleni irányelvek mellett, amelyeket ezek a fickók most mind használnak
– írta két társának a vádirat szerint.
Smitht azzal vádolják, hogy 2018-tól kezdve egy AI zenei cég vezetőjével, valamint egy zenei promóterrel dolgozott együtt, hogy több százezer dalt generáljanak. Emellett hatalmas mennyiségű e-mail-címet vásárolt, hogy hamis fiókokat hozzon létre, és egy VPN-szolgáltatást használt, hogy álcázza, hogy mindezt a házából irányítja – áll a vádiratban.
A zeneipar súlyos problémája
Az irat szerint Smith tagadta, hogy streamingcsalást követett volna el, amikor szembesítették a mechanikus licencdíjakat elosztó Mechanical Licensing Collective-vel (MLC). Az MLC 2023-ban kételyeket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogyan tudott ilyen gyorsan ennyi zenét létrehozni mesterséges intelligencia használata nélkül.
Egyértelműen bebizonyítottuk, hogy Mike Smith művei nem mesterséges intelligencia által generáltak, hanem emberi alkotások
– mondta az MLC-nek a zenész egyik képviselője a panasz szerint.
Az egyik platform már 2019-ben streamingcsalással is megvádolta, amit ő tagadott. „Soha nem tettem semmit, hogy mesterségesen felduzzasszam a streamjeimet” – mondta akkor. Az ügyészek azt állítják, hogy ezek a tagadások hamisak, így Smith ellen New York déli körzetében pénzmosás, elektronikus csalás és elektronikus csalásra irányuló összeesküvés miatt emeltek vádat.
Az MLC közleményében azt írta, hogy a vádirat „rávilágít a zeneipar számára súlyos problémát jelentő streamingcsalásra.”
„Az MLC azonosította és megtámadta az állítólagos visszaélést, és visszatartotta a kapcsolódó mechanikai jogdíjak kifizetését, ami tovább erősíti az MLC folyamatos erőfeszítéseinek fontosságát a csalás elleni küzdelemben és a dalszerzők védelmében” – mondta Kris Ahrend, az MLC vezérigazgatója a közleményben.
Az „alkotó” 2017 és 2024 között 4 milliárd meghallgatást hozott össze több mint 100 bottal, vagyis naponta 636 dallal generált több mint 661 ezer meghallgatást 24 óra alatt.
Ezzel naponta 1,17 millió forintnak megfelelő dollárt zsebelhetett be,
ami éves szintan több mint 425 milliós bevételt jelentett. Tettéért akár 20 év börtönt is kaphat.