Potenciálisan veszélyes aszteroida érkezik hamarosan a Föld közelébe
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A 2024 ON névre keresztelt, felhőkarcoló méretű aszteroida becsült átmérője 220 és 480 méter között van, és 31 933 kilométer per órás sebességgel, a hangsebesség mintegy 26-szorosával fog elszáguldani a Föld mellett – írja a Live Science.
Az aszteroida körülbelül 1 millió kilométerre közelíti meg a Földet, ami körülbelül 2,6-szorosa a Föld és a Hold közötti átlagos távolságnak. Kozmikus mércével mérve ez hihetetlenül szűk távolság – de még mindig elég messze van ahhoz, hogy a föld lakóinak aggódniuk kelljen az elhaladó űrszikla miatt.
A NASA „földközeli objektumnak” minősít minden olyan űrobjektumot, amely a Földtől 193 millió kilométeres távolságon belülre kerül, és „potenciálisan veszélyesnek” minősít minden olyan nagy méretű objektumot, amely bolygónkhoz képest 7,5 millió kilométer távolságon belül halad el. A NASA nagyjából 28 000 aszteroida helyét és pályáját követi nyomon, és az Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) segítségével követi őket, amely egy négy távcsőből álló rendszer, és 24 óránként végzi el a teljes égbolt átvizsgálását.
A NASA egészen az évszázad végéig kiszámította a megfigyelt objektumok pályáját. A NASA szerint a Földet legalább a következő 100 évben nem fenyegeti ismert veszély egy apokaliptikus aszteroidaütközés miatt.
Ha a 2024 ON becsapódna a Földbe, nem okozna olyan kataklizmát, mint az a 12 kilométer széles, dinoszauruszokat megölő aszteroida, amely 66 millió évvel ezelőtt csapódott a Földbe. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hatásai ne lennének messzemenőek.
Például egy 2013-ban az oroszországi Cseljabinszk felett felrobbant 18 méter széles meteor nagyjából 400-500 kilotonna TNT-nek, vagyis a hirosimai bomba által felszabadított energia 26-33-szorosának megfelelő robbanást okozott, és mintegy 1500 embert sebesített meg.
Az aszteroidák pályájának megértése az úgynevezett Jarkovszkij-effektus miatt nehezebb feladat lehet, mint amilyennek elsőre tűnik. A 19. századi mérnökről elnevezett hatás azt jelenti, hogy hosszú idő alatt az űrsziklák elegendő impulzusfényt vesznek fel és bocsátanak ki ahhoz, hogy pályájuk finoman megváltozzon. Ez azt jelenti, hogy a Jarkovszkij-hatás számszerűsítése kulcsfontosságú annak megjóslásakor, hogy mely aszteroidák jelentenek potenciálisan veszélyt.
Az űrügynökségek világszerte már dolgoznak azon, hogyan lehetne eltéríteni egy veszélyes aszteroidát, ha az valaha is felénk tartana. 2022. szeptember 26-án a Double Asteroid Redirection Test (DART) űrszonda a Föld bolygóvédelmi rendszerének első tesztje során a DIMORFOS nevű, nem veszélyes aszteroidát úgy irányította át, hogy letérítette pályájáról. A NASA minden várakozást felülmúló sikerként ünnepelte a küldetést.