Földi mikrobák szennyezik a Ryugu aszteroida mintáit
A pánspermia elmélete szerint a földi élet az űrből érkezett, aszteroidákon utazó mikroszkopikus szervezetekkel. A sokat vitatott bizonyítékot erre, kondritokban talált állítólagos organizmusok jelentik – írja a Phys.org.
A szenes Ryugu aszteroida mintáin talált életformák sajnálatos módon nem ezek közé tartoznak, azok ugyanis – az Imperial College London munkatársai szerint – földi szennyezés útján kerültek oda.
A 162173 Ryugu egy Földre potenciálisan veszélyes, 900 méter átmérőjű szenes aszteroida, amelyet a japán Hajabusza-2 szonda vizsgált a pár évvel ezelőtt.
A japán Hajabusza-2 2014-ben indult a Ryuguhoz, amelyet 2018-ban vizsgált meg közelről. A kisbolygó mintáit szállító visszatérő egység 2020 végén tért vissza a Földre a fekete porszerű anyaggal. A Polana aszteroida családba tartozó égitest anyagában a japán kutatók különböző meglepő szerves vegyületekre bukkantak, például az RNS egyik összetevőjére, uracilra, illetve B3 vitaminra.
A visszahozott anyagmintákat hermetikusan zárt tartályban különleges óvintézkedések mellett, speciális tisztaszobában, nitrogén légkörben, sterilizált eszközökkel kezelték. Vizsgálat előtt az anyagot komputeres tomográfiával, és epoxi gyantába ágyazva, elektronmikroszkóppal vizsgálták.
A londoni kutatók egy 1x0,8 milliméteres anyagdarabot kaptak vizsgálatra. A szakemberek a mintán olyan szerves szálakat találtak, amelyek megállapításaik szerint 5,2 napig élő prokatióta mikrobák, vagyis földi élőlények maradványainak bizonyultak.
A statisztikai elemzés szerint a szennyeződés a minta létrehozásakor kerülhetett az anyagra és nem az aszteroidáról származott.
Az ICL kutatói szerint a földi organizmusok gyorsan kolonizálták az aszteroida anyagát, ezért fontos továbbfejleszteni a szennyezést kivédő intézkedéseket. Kiemelték, hogy az anyagminták nem csak egy élettől nyüzsgő bolygóra érkeztek vissza, de az ezeket begyűjtő eszközök minden részei ugyancsak erről az élettől nyüzsgő bolygóról érkeznek.
A NASA különösen nehéz problémákba futott bele ezen a téren, amikor a tisztaszobáikban olyan mikrobákat találtak, amik nem pusztultak el a fertőtlenítőszertől, hanem tápanyagként hasznosították azt.