Kijutott a Jezero-kráterből a Perseverance
Három és fél hónapig tartó mászást követően felért a marsi Jezero-kráter falának tetejére a NASA marsjárója a Perseverance. Az ötszáz méteres homokos, csuszamlós, helyenként 20 százalékos dőlésű lejtő volt a legnehezebb terep, amin a rover eddig átkelt.
Az amerikai Perseverance a legutóbbi marsjáró 2021 februárjában érkezett a vörös bolygóra, azóta kutatta a 45 kilométer átmérőjű Jezero-kráter területét, amely a feltételezések szerint évmilliókkal ezelőtt egy tó medre lehetett.
Steven Lee, aki a program helyettes vezetője a NASA JPL-nél elmondta, hogy a marsjárót vezető csapat mindent megtett, hogy a terepet legyőzzék
még azzal is megpróbálkoztak, hogy tolatva haladnak felfelé.
A Perseverance eddig négy különböző tudományos küldetést teljesített, a kráter peremén túl teljesen új tudományos küldetés kezdődik számára, amelynek során teljesen új geológiai környezetben mozoghat majd.
A Jezero-kréter köveit most azok váltják, amik a krátert létrehozó 3,9 milliárd évvel ezelőtti becsapódáskor dobódtak ki. Ezek a sziklák a korai marsi kéreg részei és a legrégibb kőzetek, amit bárhol a Naprendszerben találhatunk. Vizsgálatuk segíthet megérteni, hogy a Mars és a saját bolygónk hogyan nézett ki a kezdetekkor
– mondta Ken Farley az új kutatási program vezetője.
A tervek szerint a Perseverance a következő év folyamán hat és fél kilométer megtéve négy fontos helyszínt. A hatkerekű marsjáró a kráter peremét elérve már el is indult útja a következő célpontjához a 450 méterre található Witch Hazel dombhoz - ez önmagában nagy durranás lesz, mert a Witch Hazel egy réteges képződménye, amelynek a rétegei rögtön mars történelmével kapcsolatos ismereteket tartogatnak.