
A Gmailen terjedő újabb átverések miatt a kiberszakértők megkongatták a vészharangot
További Tech-Tudomány cikkek
-
Megfizethető akkubajnok órát hozott Magyarországra a Xiaomi
- Együnk úgy, ahogy a szervezetünkben tanyázó baktériumok szeretnék
- Megvan, mely európai műholdas cégek válthatják a Starlinket Ukrajnában
- Ráengedték a mesterséges intelligenciát az iskolai kompetenciatesztekre, meglepő eredmény született
- Több hónapnyi várakozás után visszahozzák a kint rekedt asztronautákat a Nemzetközi Űrállomásról
A Daily Mail információi szerint a Gmailen terjedő újabb átverések miatt adtak ki vörös riasztást, miután kiderült, a hackerek a mesterséges intelligencia eszközeivel élve igyekeznek átverni a felhasználókat. Az új technológiát többek között arra használják, hogy kamuhívásokat indítanak, ám a vonal másik végén egy robothang hallható, illetve olyan félrevezető e-maileket küldenek, amelyek még a biztonsági szűrőkön is átjutnak.
A hackerek a telefonhívást alkalmazva azzal riogatják a felhasználókat, hogy gyanús tevékenységet észleltek a fiókjukban, így hamarosan egy e-mailt küldenek a probléma elhárításaképp. Ezen levélben található link viszont egy olyan felületre vezet, ami ugyan megszólalásig hasonlít a Google-éra, nem a hivatalos oldal. Itt a felhasználó bejelentkezési adatait kérik el, így azonnal rossz kezekbe kerül a profilja.
A kiberbiztonsági szakértők figyelmeztetése szerint a hackerek arra is kísérletet tehetnek, hogy megszerezzék a userek Gmail-fiókjának helyreállítási kódját, arra hivatkozva, hogy csak így tudják visszaállítani azt, ám nem szabad bedőlni ennek a trükknek. A Google levelezési rendszere mellett pedig az óriáscég hozzá köthető egyéb szolgáltatásai is veszélybe kerülhetnek.
Ezek a kifinomult trükkök pusztító pénzügyi veszteségekhez, a hírnévvesztéshez és az érzékeny adatok veszélybe kerüléséhez vezethetnek
– jelentette ki még az FBI egy jelentésben.
A Malwarebytes szoftvercég pedig úgy fogalmazott, a kiberbűnözők azért nyúlnak a mesterséges intelligencia által nyújtott eszközökhöz, mivel azok igen olcsók. Egy tanulmány szerint a kamu e-mailek 5 dollártól kezdődnek, míg egy másik megállapította, hogy egy deepfake tartalmat tíz percbe sem telik elkészíteni. A szakértők így arra kérik a felhasználókat, hogy soha ne kattintsanak gyanúsnak tűnő linkekre vagy töltsenek le fájlokat olyan e-mailekből, amelyek átverésnek tűnnek. Továbbá ne adjanak meg személyes adatokat, hacsak nem száz százalékig biztosak abban, hogy egy hivatalos oldalon járnak.
Ha pedig valakit telefonon próbálnak átvágni, tegye le a kagylót és ne nyomjon meg semmilyen gombot. Ez azért fontos, mivel a csalók már egy kifinomultabb hívóazonosító technológiát használnak, így szinte akárkinek kiadhatják magukat, kezdve a bankoktól a hatóságokig.
