Aki rendszeresen mozog, jobb a mentális egészsége
A heti többszöri testmozgás, különösen a csapatban és közösségben űzött sportok összefüggésben állnak a jobb mentális egészséggel – derült ki egy amerikai tanulmányból, amely szerint a túl sok testmozgás ugyanakkor nem mindig hasznos a pszichológiai jólét szempontjából.
A testmozgás csökkenti többek között a szívbetegség, az agyi-érkatasztrófa és a cukorbetegség kockázatát, de az kevésbé tisztázott, hogy milyen hatással van a mentális egészségre. A tudományos bizonyítékok egy része azt sugallja, hogy javíthatja a mentális egészséget, ugyanakkor a szakértők megjegyzik, hogy a hatás mindkét irányban működhet, vagyis a mozgásszegény életmód tünete és okozója is lehet a rossz mentális egészségnek.
A Lancet Psychiatry folyóiratban publikált új eredmények szerint
a heti három-öt alkalommal végzett, nagyjából 45 percnyi testmozgás van a leginkább jótékony hatással a mentális egészségre.
A kutatók ugyanakkor azt is kimutatták, hogy azok, akik napi szinten végeznek testmozgást, gyengébb mentális egészségről számolnak be.
A tanulmány készítői a fizikai aktivitás összes formáját figyelembe vették, a gyerekekről való gondoskodástól és a házimunkától kezdve a fűnyíráson, a horgászáson, a biciklizésen és az edzőtermi erősítésen át egészen a futásig és a síelésig.
A kutatók az Egyesült Államok 50 szövetségi tagállamából származó 1,2 millió felnőtt adatait dolgozták fel. Az alanyokat arról kérdezték, hogy az előző 30 napra vonatkozóan hányszor értékelnék rossznak a mentális egészségüket a jelentkező stressz, a depresszió és az érzelmi problémák miatt. Arra is válaszolniuk kellett, hogy milyen gyakran végeztek testmozgást a megelőző 30 napban, és hogy hetente, illetve havonta hányszor űzik ezt a testmozgást és mennyi ideig.
Több mozgás = havi 1,5 nap plusz jólét
A végső eredményekhez figyelembe vették az alanyok korát, etnikai és nemi hovatartozását, családi állapotát, jövedelmét, iskolázottságát, munkavállalói státuszát, testtömegét, saját értékelése szerinti fizikai egészségét, és hogy korábban diagnosztizáltak-e nála depressziót.
Az eredmények szerint a résztvevők havonta átlagosan 3,4 napon értékelték rossznak a mentális egészségi állapotukat. A rendszeresen testmozgást végzők ugyanakkor havi szinten 1,5 nappal kevesebbszer, mint a mozgásszegény életmódot folytatók. A vizsgált testmozgások mindegyike összefüggött a jobb mentális egészséggel. A legjótékonyabb hatásúnak a csapatsportok, a kerékpározás, az aerobic és az edzőtermi edzések bizonyultak.
Noha a tanulmányban egyértelmű volt az összefüggés a rendszeres testmozgás és a jobb mentális egészség között, a kutatók hangsúlyozzák, hogy nem tudnak ok-okozati kapcsolatot kimutatni.