Gyógyszer a nyomasztó emlékek ellen
Nem először történik olyan, hogy egy gyógyszerről kiderül, hogy más problémára is használható. Egy régóta használt vérnyomáscsökkentő tabletta hatásosnak bizonyult a szorongásos zavarok és fóbiák kezelésében.
Jelentősen gyengítette egészséges önkéntesek pókokkal kapcsolatos rossz emlékeit a propranolol hatóanyagú bétablokkoló szer - mondta el Merel Kindt kutatásvezető, az Amszterdami Egyetem pszichológusa. A Nature Neuroscience című szaklapban közzétett eredmények azért fontosak, mert a gyógyszer új utat kínál a poszttraumás stressztől és más, rossz emlékekhez kapcsolódó problémáktól szenvedő emberek megsegítésére.
A jelenlegi terápiák arra tanítják meg az ilyen gondokkal küzdő embereket, hogy új asszociációkat építsenek ki és blokkolják a rossz emlékeket. Kindt szerint a probléma az, hogy az emlékek ettől még megmaradnak, és az emberek gyakran visszaesnek. Állatkísérletek kimutatták, hogy a félelmet keltő emlékek megváltoztathatók, ha előhívják, és másként szilárdítják meg azokat. Ebben a szakaszban lépnek működésbe az olyan bétablokkolók, mint a propranolol, amely az agyi idegsejteket célozza meg.
Kindt és csoportja 60 férfit és nőt vont be vizsgálatába. Ennek során a résztvevők enyhe elektromos sokkot kaptak, miközben pókok képeit nézegették, így rögzítették a rossz emléket. Más résztvevőknek sokk nélkül mutatták meg ugyanazokat a képeket, így ők biztonságot kapcsoltak a látottakhoz, félelemtől mentes emléket hoztak létre.
Egy nappal később megismételték a kísérletet úgy, hogy a tesztalanyok egyik fele előtte bétablokkolót kapott, míg másik fele placebót. Az előbbi csoportnál lényegesen csökkent a félelmi válaszreakció azokhoz képest, akik nem propranololt vettek be. "Nem volt különbség a félelmetes és a biztonságos pókokra adott válaszokban. Ez azt mutatja, hogy gyengíthető a mögöttes emlék" - véli Kindt.