Állatkertek voltak az ókori Egyiptomban
Hierakónpolisz a Nílus nyugati partján, Luxortól 85 kilométerre délre a Felső-egyiptomi királyság fővárosaként a predinasztikus korban kiemelkedő politikai szerepet játszott. A várost időszámításunk előtt 4000 körül alapították, és Hierakónpolisz, ami nemcsak politikai, de fontos kereskedelmi központ volt, és kiváló söréről volt nevezetes, ezer éven át virágzott.
Meglepően sok állat
A város temetőjének feltárásakor a régészek állati tetemek sokaságára bukkantak, többre, mint a Nílus-parti birodalom korai időszakának bármelyik más városában. Úgy tűnt, mintha az állatok a helyi elit örök álmát vigyázták volna a nekropoliszban.
A tudósok sokáig nem tudták mire vélni a jelenséget, ám Renee Friedman amerikai régész, aki 1996 óta irányítja Hierakónpolisz feltárásait, a legújabb leletek fényében úgy véli, hogy az állatok a helyi uralkodók magánállatkertjében éltek, és feláldozták őket, hogy elkísérjék gazdájukat a túlvilágra. Később ez a szokás Egyiptom-szerte elterjedt.
A temetőben megtaláltak egy pávián, kilenc kutya és hat macska földi maradványait. Tavasszal tártak fel egy 3500 éves állati temetkezést, amelyből egy tehén és borjának csontváza került elő. A jelek szerint a szarvasmarhákat az uralkodó halálakor ölték le.
A közelmúltban a város egyik korai uralkodójának sírja mellett egy elefánt földi maradványait tárták fel, amelyet szintén 3500 évvel ezelőtt áldoztak fel. Az állatot, amely a feltételezések szerint Núbiából származott, tízéves korában ölték le, tetemét nádgyékényre fektették, majd a legfinomabb lenvászonnal takarták be. Az elefánt gyomortartalmát megvizsgálva megállapították, hogy utoljára gabonát, akáciaágakat, valamint vízi növényeket fogyasztott.
Fogságban
"Mivel ezek a növények különböző helyeken - szántóföldön, a sivatagban és a folyó menti mocsárban teremnek, minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy fogságban tartották az állatot" - hangsúlyozta Renee Friedman.
A régészek találtak egy vízilóborjút, valamint egy vadmacskát, utóbbinak életében több csontja is eltörött, ám összeforrtak, és a jelek szerint emberi segítség nélkül.
"Ezek az állatok az erő jelképei voltak. Befogva, birtokolva az állatokat a korai uralkodók e természetes erő birtokosának, a világ urainak hitték magukat " - magyarázta Renee Friedman.