A gyilkos bálnának nem kenyere az ember
További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
„A vadon élők még soha nem öltek embert" – mondta a LiveScience-nek Nancy Black tengerbiológus, a kaliforniai Monterey-öbölben működő bálnafigyelő vállalkozás munkatársa. A cápákkal ellentétben a gyilkos bálnák nem gyakran fordulnak elő a partközeli helyeken, ahol emberek fürdenek. Megjegyzendő, hogy általában még a cápatámadások is csak a véletlenek összejátszásának köszönhetőek, mivel a cápák összetéveszthetik az embert fókával vagy más táplálékkal.
(Forrás: Orlando Sentinel)
Az orlandói Seaworldben történt eseményekről közreadott információk némileg homályosak. Egyelőre annyi tűnik biztosnak, hogy a gyilkos bálna magával húzta a víz alá gondozóját, aki megfulladt. Valószínű azonban, hogy az állat nem szándékosan ölt. "Szerintem a bálna csak társaságra vágyott, ezért tartotta lent sokáig az idomárt. Valószínűleg nem tudatosan tette, sokkal inkább játékból" – mondta Black. Hozzátette, a gyilkos bálnáknak nem kell olyan gyakran a felszínre jönniük levegőért, mint az embernek – ők akár 15-20 percig is képesek valakit lent tartani.
Nyútjsd oda a mások orkádat is
Bár Tilikum korábban már két embert is megölt, valószínűleg akkor is, most is csak unatkozott, mivel a fogságban töltött élete jóval egyhangúbb és korlátozottabb, mint a nyílt óceánban, ahol fajtársai több száz kilométert úsznak vadászat vagy játék közben. "Láttam már olyat, hogy hat méteres magasságba dobtak fel fókákat a farokuszonyukkal. Az embert könnyen összetéveszthetik más emlősökkel. A gyilkos bálnák általában nagyon intelligens és játékos állatok, a hínártól a fókákig bármivel elszórakoztatják magukat, de annak ellenére, hogy az akváriumokban aranyos, meglovagolható állatokként mutatják be őket, még vadállatok maradnak" – mondta a biológus.
Tilikum
Neme: hím
Hosszúsága, súlya: 6,7 méter, 5580 kilogramm
Becsült kora: 27 év
Befogva: 1983 november, Izland
Eddigi élőhelyei: Sealand of the Pacific Oak Bay, British Columbia, Kanada; SeaWorld, Orlando, Florida
Fajtája: 100% izlandi
Tilikum az egyetlen hímnemű gyilkos bálna az orlandói SeaWorldben, és ő az egyetlen fogságban élő orka-nagyszülő: unokái, Trua és Nalani is Orlandóban élnek. Egy helyi bálnarajongó, Daniel Clark szerint Tilikum nagyon kedves oktatóival és a többi gyilkos bálnával is, annak ellenére, hogy feltételezések szerint már két ember élete is a lelkén szárad. A SeaWorldben sokszor látni magányosan, illetve egyik lányával, Maliával úszkálni. Tilikum a legsikeresebb fogságban élő orkaapa, összesen 17 utódot nemzett, amelyek közül 10 ma is él.
Emellett a gyilkos bálnák emberi szemmel elképesztő méretűek, akár 10 méter hosszúságúra és nyolc tonnásra is megnőnek, csúcsragadozókként pedig kevés ellenfelük van, egyedül a nagyobb cápák képesek eredményesen rájuk támadni. Hírhedtségüket a nevükkel együtt nem emberek, hanem más állatok elleni támadásaiknak köszönhetik. Azok a tengerészek, akik látták az állatokat nagyobb cetekre támadni, elnevezték őket bálnagyilkosoknak ez változott később gyilkos bálnára. A spanyolok úgy hívják az állatokat, Ballena asesina, ami „merénylő bálnát" jelent.
A gyilkos bálnák közül nem is mindegyik táplálkozik emlősökkel. A Norvégia partjainál élők inkább a halat kedvelik, a Csendes-óceán északi részén előforduló példányok azonban más tengeri emlősökre vadásznak, a fókák mellett például delfinekre és oroszlánfókákra.