Őssejtől építettek légcsövet egy kisfiúnak
Úttörő őssejtes beavatkozást hajtottak végre múlt hétfőn egy tíz éves fiún a londoni Great Ormond Street gyermekkórházban. Közel kilencórás műtéttel egy donortól származó légcsövet (tracheát) ültettek be egy tízéves kisfiúba. A légcsövet megfosztottak sejtjeitől, majd beborították a fiú sejtjeivel.
Az orvosok reményei szerint a következő hónapokban a fiú csontvelői őssejtjei átalakulnak tracheális sejtekké. A helyreállító orvoslás forradalmát jelentené, ha sikeresen zajlana le ez a folyamat. Az új szervet nem lökné ki a fiú immunrendszere – ami a hagyományos transzplantációk kockázata –, hiszen a sejtek saját szöveteiből származnak.
"Ez az első alkalom, hogy egy gyerek őssejtes szervkezelést kapott, és ez a leghosszabb légút, amelyet valaha kicseréltek" – mondta el Martin Birchall, a University College London regeneratív orvoslási szakértője.
A meg nem nevezett fiú olyan, életveszélyt jelentő állapottal született, amelyben a légcső ürege beszűkül (trachea stenosis), nem növekszik együtt a gyerekkel. Bár korábban különböző kezeléseket kapott, novemberben jelentősen romlott állapota, ezért orvosai Paolo Macchiarini professzorhoz fordultak segítségért, aki a firenzei Careggi egyetemi kórház őssejtkutatója.
Macchiarini vezette két évvel ezelőtt Spanyolországban a 30 éves Claudia Castillo műtétjét, aki elsőként kapott őssejtekből létrehozott szervet. Esetében azonban az új szövetet a testen kívül hozták létre.
Orvosai szerint a fiú nagyon jól van, teljesen önállóan lélegzik, beszél, és elmondta, hogy könnyebb számára a légzés, mint sok éven át volt.