Prérikutyák közt él a legritkább madár
A világ egyik legritkább madara a mexikói verébsármány (Spizella wortheni), a fajból alig pár száz egyed maradt fenn, és eddig nem sokat tudtak szaporodási helyéről. Eredetileg az Egyesült Államokban fedezték fel 1884-ben egyetlen egyed befogásával. Onnan azonban kipusztult, és jelenleg már csak pár helyen honos Északkelet-Mexikóban – közölte Ricardo Canales-del Castillo, a mexikói Universidad Autonoma de Nuevo Leon kutatója.
Nyári előfordulásáról azonban semmit sem lehet tudni, mivel ahogy kirepültek fiókái, otthagyja költőhelyét, jóllehet nem vonuló madár.
Az utóbbi harminc évben csupán Északkelet-Mexikó egy 25 négyzetkilométeres szegletében látták a madarakat, régebbi fészkelő területei zömét felszántották. A kutatók elsősorban a Soledad völgy füves, illetve bokros körzeteit célozták meg, ahol prérikutyák is élnek. A múltban többnyire ilyen területeken figyelték meg a verébsármányokat.
Nuevo Leon állam két helysége, San Rafael de Galeana és La Carbonera közelében, továbbá Coahuila államban, San Jose del Almito mellett is találtak fészkeket. Összesen 52 verébsármányt láttak.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai alapján már csak mindössze száz-százhúsz egyed maradt a fajból, de a legoptimistább becslés szerint is legfeljebb ötszáz mexikói verébsármány repked még a szabadban.