Pakisztán árvizeit és Moszkva füstjét ugyanaz okozza
További Tudomány cikkek
- Újabb emlékművet tártak fel Pompejinél
- A világ legkisebb macskakövületét találták meg Kínában
- Menórával díszített római kori lámpát találtak Jeruzsálem mellett
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
Nyugat-Oroszország tomboló erdőtüzei miatt Moszkvában kétszeresére nőtt a halálozások száma, Pakisztánban hatmillió ember szenved az áradásoktól, Japánban hatvanan meghaltak egy váratlan hőhullámban, és az Egyesült Államokban is fölöttébb szokatlan az időjárás. Szinte minden nap beszámolunk valamilyen időjárás által okozott katasztrófáról, és meteorológusok szerint mindegyik ugyanarra az okra vezethető vissza.
Az északi féltekét monitorozó tudósok szerint a futóáramlások szokatlan viselkedése okozza a hőséget és a szokatlanul sok csapadékot. Az európai és ázsiai időjárást meghatározó, nagy sebességű áramlási zónák a sarkvidéki hideg levegő és a szubtrópusi meleg levegő találkozásánál alakulnak ki.
Normális esetben kelet felé mozdulnak el a futóáramlások hullámai, de július közepén leálltak, mondta Mike Blackburn a nagy-britanniai Reading Egyetem munkatársa. Ugyanez volt a helyzet június végén az Egyesült Államok területén. Ilyen leállások akkor történnek, amikor az ellentétes irányú, nyugatra tartó áramlások túlságosan megerősödnek.
Egyszerűen annyi történt, hogy a beállt áramlás Pakisztánnál hosszabb ideig beengedte a nyári monszunt az ország területére, Oroszországba pedig Afrikából vitt be még több forró levegőt. Más, hosszú ideig elhúzódó szélsőséges időjárási eseményeknek is ugyanez az oka, de a meteorológusok még nem tudják biztosan, hogy mi állítja le a futóáramlásokat.
Globális valami
Azt ugyan tudjuk a klímamodellekből, hogy az üvegházhatást okozó gázok növelik a szélsőséges események számát, de nem lehet kijelenteni, hogy ennek bármi köze lenne a futóáramlatok leállásához. Sajnos a klímamodellek nem elég nagy felbontásúak, hogy megerősítsék ezt a feltételezést.
Az is elképzelhető, hogy a Napnak is van valami szerepe a jelenségben. Mike Lockwood, a Reading Egyetem munkatársa korábban kimutatta, hogy a Nap alacsony aktivitásakor gyakoribbak a fagyos telek, és hogy ezért a futóáramlások tehetők felelőssé.
A meteorológusok szerint az elmúlt három évben szokatlanul sokszor beálltak az időjárási rendszerek, és a Nap aktivitása alacsony volt