Hadirobotok és twitterező fa a Kutatók Éjszakáján
A Kutatók Éjszakája rendezvényeinek 23 város 28 intézménye ad otthont, és szerdától lehet regisztrálni. A fesztiváljellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói életpálya népszerűsítése.
A tudományos, ám mégis könnyed éjszakán bárki bepillantást nyerhet a kutatók titokzatosnak tűnő munkájába, minden korosztály megtalálja a neki megfelelő programot - vetélkedőket, kísérleteket, kiállításokat és tudományos-szórakoztató programokat.
A Magyarországon ezer kutatót és fejlesztőt foglalkoztató Ericsson többek közt 3D tévét és telekommunikációs berendezéseket mutat be, valamint egy elektromágneses teret érzékelő és twitterező fát. A Debreceni Egyetem fényorgonával ésszélcsatornával próbálja lenyűgözni a nézőket, és lesz szó a jelenleg kibontakozó genetikai orvoslásról is.
A BME-n megmutatják, miként lehet ellenzajjal csendet teremteni, egy autóbusz vezetőülés lengésvizsgálatát is elvégzik, Pécsen pedig térkép alapú webes keresőről és agyhullámokról egyaránt tartanak előadásokat. (A részletes program itt elérhető.)
A központi helyszín a Millenáris lesz, ahol a legizgalmasabbnak a ritmika-aritmetika műhely ígérkezik: a dobolás ritmikájának elméleti síkon való értelmezése történik óriási közös dobolás során.
Az idén különleges vetélkedőre is sor kerül. A Legyen Ön is tudós! elnevezésű játék négy párhuzamos helyszínen zajlik majd: Debrecen, Gödöllő, Győr és Miskolc legjobbjai mérik össze erejüket a Kutatók éjszakáján, élő online kapcsolásban az egyes egyetemek honlapjain. A részvételhez nem kell mást tenni, mint kitölteni a Kutatók éjszakája honlapján található tesztet.