Magyarországra jön Jane Goodall
Jane Goodall kétnapos pécsi tartózkodása során nyilvános előadást tart a tudásközpontban, és bemutatja legújabb, magyarul is olvasható Nálatok laknak még állatok? című könyvét, valamint a Jane's journey című filmet, amely évi háromszáz napos utazásainak történetét örökíti meg Angelina Jolie szereplésével.
A 76 éves tudós fiatalon titkárnői és szerkesztő-asszisztensi állásokat töltött be az Oxfordi Egyetemen és egy dokumentumfilm-stúdióban, de volt pincér is. Egy régi barátja meghívására Kenyába utazott, ahol találkozott Louis Leakeyvel, a brit-kenyai régész-antropológussal, aki munkát adott neki, és rábeszélte a csimpánzok életének tanulmányozására.
Jane Goodall 1960. júliusában kezdte el a munkát Tanzániában a Gombe kutatóállomáson. A tudományos világ elismerését az hozta meg számára, hogy feltárta: a csimpánzok tudnak botokkal hangyákat halászni a bolyból, köveket fegyverként alkalmazni - vagyis képesek eszközök használatára.
Mentora, Leakey elérte, hogy egyetemi tanulmányok nélkül is doktorálhasson a Cambridge-i Egyetemen. Goodall 1967 óta a Gombei Természetkutató Intézet igazgatója, majd 1977-ben megalakította a Jane Goodall Természetkutató Intézetet, 1986-ban pedig a Csimpánzokat Védő és Gondozó Bizottságot. Több egyetem vendégelőadója, 2005-ben a PTE díszdoktorává választotta. Tapasztalatairól több könyvet írt, munkásságát számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el.
Az etológus úttörő kutatása számos tudományos felfedezést eredményezett a csimpánzok viselkedése terén, jövőképe pedig az élővilágért tenni akarók millióinak adott erőt. Jane Goodall többször járt már Magyarországon. Utoljára tavaly májusban, amikor a Jane Goodall's Wild Chimpanzees című film egyszeri budapesti vetítésén vett részt, majd előadást tartott a Millenáris Parkban.