Aki sokat éjszakázik, többet dohányzik
Az Addiction című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányban harminc éven át követtek nyomon 23 ezer ikerpárt. A vizsgálat értékelésekor kiderült, hogy a magukat éjszakai bagoly típusúnak vallók körében több volt a dohányos, és nehezebben szoktak le szenvedélyükről.
Mint Ulla Broms kutatásvezető, a Helsinki Egyetem munkatársa elmondta, a nikotin stimulálószerként közrejátszhat abban, hogy tovább maradnak ébren a dohányosok, de inkább hajlanak arra a feltételezésre, hogy az esténként sokáig fennlévők könnyebben nyúlnak a cigaretta után.
A szokásokban és a napirendben rejlő magyarázat lehet, hogy az éjszakai típusú emberek nagyobb eséllyel látogatják a bárokat és éttermeket, ahol a dohányzás bevett szokás, vagy legalábbis a legutóbbi időkig így volt.
A követéses tanulmányban 1958 előtt született finn ikrek vettek részt, akiket 1975-ben, 2981-ben és 1990-ben is kikérdeztek különféle szokásaikról. Broms csoportja a válaszokat elemezve megállapította, hogy 1975-ben az éjszakai bagoly típusú résztvevők 43, míg a korán kelők 27 százaléka volt aktív dohányos, 1990-ben pedig 35, illetve 21 százalék volt az arány. Az 1981-ben dohányzók köréből 1990-re 27 százalékkal kevesebben szoktak le a cigarettáról az éjszakai típusúak közül, mint a korán kelők csoportjából.