Visszanőtt az újszülött egerek csonkolt szíve
A Texasi Egyetem kutatói egynapos egerek szívéből eltávolítottak egy jelentős darabot, a szív azonban három héten belül helyreállította saját magát. Ez az első eset, amikor emlősöknél sikerült megmutatni ezt a fajta szervregenerálódási képességet, melyet eddig csak kétéltűeknél és halaknál ismertek. A kutatást a Science tudományos magazin legfrissebb számában ismertették részletesen.
Gyorsan romlik
Az újszülött egerek műtétjét egy nappal világra jöttük után végezték el, a szívizom 15 százalékát távolították el (a bal ventrikuláris csúcsot). A szív regenerálódása gyorsan megkezdődött, és 21 nap elteltével teljesen helyreállt a szerv, amely két hónap múlva még mindig normálisan működött.
Amikor azonban ugyanezt az eljárást 1 hetes egerekkel kísérelték meg, a szív önjavító képessége már működésképtelennek bizonyult, a szív nem jött helyre. Mindez azt mutatja, hogy közvetlenül a születés után még rendelkezhet az egerek szíve olyan sejtekkel, melyek a sérülés helyszínére mennek, ott sokszorozódni tudnak, ezáltal kijavítják a szerv sérülését.
Mint Eric Olson kutatásvezető elmondta, nincs bizonyítékuk arra, hogy az újszülött egerek szívének kijavítására a csonkolt részhez érkezett sejtek őssejt-populációból származtak volna.
"Nincs okunk azt hinni, hogy ugyanilyen időablak ne létezne az emberi szívben is" - utalt a kutatásvezető arra, hogy az ember is rendelkezhet hasonló korai regenerálódási képességgel közvetlenül születése után.