A NASA megerősítette, hogy a Csendes-óceánba zuhant az UARS
A Csendes-óceánba zuhantak szombaton a kiszolgált amerikai műhold nagyobb darabjai, és nem okoztak károkat - erősítette meg kedden az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
A NASA a becsapódás utáni órákban is azt valószínűsítette, hogy a műhold darabjai a Csendes-óceánba estek, de
keddi tájékoztatásában már pontosabb információkkal is szolgált.
A busz nagyságú műhold nagy része elégett a légkörben, és becslések szerint összesen 495 kilogrammnyi műholddarab érte el a Föld felszínét.
A kaliforniai Vandenberg légitámaszponton működő űrközpont adatai szerint a műhold 14,1. déli szélességi és 170,2. nyugati hosszúsági fokon, nagyjából Szamoa-szigetek térségében hatolt be a légkörbe. Darabjai 480-1300 kilométeres sávban szóródtak szét az óceánban, távoli messzeségben minden szárazföldtől - közölte a NASA.
Az Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) távérzékelő műhold már 2005 óta nem üzemelt. 1991 szeptemberében a Discovery űrrepülőgép szállította a világűrbe és állította Föld körüli pályára. A 10,7 méter hosszú, 4,5 méter széles és körülbelül 6 tonna tömegű amerikai tudományos műhold legnagyobb visszatérő darabja valószínűleg 136 kilogramm volt, az összes törmeléké pedig nagyjából 500 kilogramm tömegű. A többi eléghetett a légkörben.