Nanotechnológia váltja az antibiotikumokat
Az amerikai hadsereg kutatási részlege (DARPA) új antibiotikumok kifejlesztése helyett – amelyek csak addig működnek, amíg az adott baktérium rezisztenssé nem válik – inkább könnyen adaptálható, nanotechnológiával készülő hatóanyagokkal küzdene a járványok ellen.
Az ügynökség javaslatokat vár arra vonatkozóan, hogy miként használják az úgynevezett kis interferáló RNS-t (siRNS) a baktériumok elleni harchoz. Ezek a néhány bázispárnyi hosszúságú genetikai kódrészletek felkutatják a tükörképüket a sejtben, például egy baktériumban, és elfojtják. Ez megállítja a fehérjetermelést, ami a kórokozó halálához vezet.
A DARPA rugalmas nanorészecskéket keres, amelyek menet közben újraprogramozhatóak, specifikus siRNS hozzáadásával, így alkalmasak lennének arra, hogy elbánjanak a járványokkal.
Lassan már nincs mivel gyógyítani
A probléma égető, hiszen a nem megfelelő alkalmazás miatt évről évre az baktériumok egyre nagyobb része válik rezisztenssé a különböző antibiotikumokkal szemben. A lakosság nagy része szinte mindenre ezt a gyógymódot választja, ami rohamosan csökkenti az eddig alkalmazott gyógyszerek hatékonyságát.
A probléma megoldására itthon az Országos Epidemiológiai Központ és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által megbízott, antibiotikum-rezisztenciával foglalkozó szakmai bizottság akciótervet dolgozott ki, melyet az európai antibiotikumnapon mutattak be a szakmai nagyközönségnek.