![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A Csendes-óceánba zuhant a Phobosz-Grunt
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint az űrszonda el nem égett darabjai a chilei Wellington-szigettől mintegy 1250 kilométerre nyugatra csapódtak az óceánba.
A Roszkoszmosz a becsapódás előtti prognózisában is párezer kilométert tévedett: közleményükben az Atlanti-óceán szerepelt végső helyszínként, jelentették a hírügynökségek.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) negyed kilenckor bejelentette, hogy nincs szükség az űrszondával kapcsolatosan további óvintézkedésre, miután vasárnap kora este még egy esetleges magyarországi becsapódásra készültek. A becsapódás előtti, koraesti közleményben azt írták, hogy nem kizárt, hogy magyarországi területre érkezik a világűrből visszatérő űrszonda egy Brazíliát és Közép-Európát átszelő pályán haladva: Magyarországon a Letenye – Balaton – Ercsi – Jászberény – Nyíregyháza vonaltól délre fekvő területet jelölték lehetséges helyszínként.
A katasztrófavédelem a magyar rendőrséggel és a Magyar Honvédséggel együttműködve folyamatosan figyelemmel kísérte az eseményeket és felkészültek az esetleges beavatkozásokra. Az első közlemény szövegében például óva intették a lakosságot attól, hogy az űrszonda lezuhanó darabjait megfogják.
A korábbi becslésekben sem zárták ki, hogy az űrszonda Magyarországra zuhanhat, majd vasárnap délelőtt Kína területére számították ki a becsapódás helyét. A különböző helyszínek megjelölése azzal magyarázható, hogy hol felgyorsult, hol lelassult az űreszköz haladása a légkörben.
Orosz szakértők szerint az indításkor 14 tonna össztömegű szonda lezuhanó darabjainak teljes tömege kétszáz kilogramm volt.
A Phobos-Gruntot arra szánták, hogy a Mars pályájára állva kis távolságból tanulmányozza a Naprendszer Földhöz legközelebbi bolygóját, és egy leszálló modult küldjön a Mars Phobos nevű holdjára. A felbocsátás után azonban a szonda nem tudott ráállni a Marshoz vezető pályára, a Föld közelében maradt, és darabjai vasárnap lezuhantak.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)