Nanokapszulákkal erősíthető a szervezet
Nanokapszulákkal lehet erősíteni a szervezet vakcinákra adott immunválaszát - állapították meg amerikai anyagkutatók. A Duke Egyetem kutatói által kifejlesztett apró kapszulák a bőr sejtjeiből visznek üzenetet, hogy figyelmeztessenek a veszélyre. Egérkísérletek azt mutatták, hogy az egyébként halálos fertőzésekkel sikerült megküzdeniük azoknak az állatoknak, amelyek a vakcina részeként megkapták a nanorészecskéket is.
A vakcinálás arra szolgál, hogy testünk immunrendszere megismerkedjen bizonyos kórokozókkal, hogy egy esetleges későbbi találkozásnál gyorsan tudjon reagálni a fertőzésre. A védőoltások a legyengített baktériumokon vagy vírusokon kívül úgynevezett adjuvánsokat, hatásjavító anyagokat is tartalmaznak. A Duke csoportja az úgynevezett hízósejteket célozta meg, melyek a természetes immunvédelem bőrben található elemei.
Allergiás reakciónál ezek a sejtek állnak a bőrviszketés, bőrpír és duzzanat hátterében, de szerepük van a veleszületett immunrendszer működésében is. Amikor egy baktériummal vagy vírussal találkoznak, apró szemcséket bocsátanak ki, amelyek a tumornekrózis-faktor (TNF) nevű kémiai anyagot tartalmazzák. A szemcsék a közeli nyirokcsomókba vándorolnak, ahol elindítják a fertőzésre adott immunválaszt.
A TNF-et szállító szemcséket a kutatók laboratóriumban készítették el, arra számítva, hogy az természetes elődjéhez hasonló választ vált ki. Ha a vakcinával együtt juttatják be a nanorészecskéket a szervezetbe, akkor is eljutnak a nyirokcsomókba és kibocsátják a bennük lévő anyagot, pontosan úgy, mintha a hízósejtek küldték volna. Az ellenőrző tesztekben influenza A-vírussal fertőztek meg olyan egereket, melyek megelőzően nanoszemcsét is tartalmazó vakcinát kaptak. Az eredmények azt mutatták, hogy a szemcsék javították a védőoltás hatékonyságát. A tanulmányt teljes terjedelmében a Nature Materials című tudományos folyóiratban ismertették szerzői.