Amerikai kutatók szerint egyes, a leukémiás betegek kezelésére használt szerek megállítják az ebolavírus szaporodását is. Ezzel időt adnak a szervezetnek, hogy átvegye az ellenőrzést a fertőzés felett, még mielőtt az visszafordíthatatlanná, majd halálossá válna.
Az Ebola-vírus Afrikában az 1970-es években kezdett terjedni. A kórokozó vérzéses lázat vált ki, amely az esetek 90 százalékában halálhoz is vezethet. Ragályossága, halálos következményei és az ellene alkalmazható megfelelő terápia hiánya miatt sokan a bioterrorizmus potenciális eszközét látják a vírusban.
Amerikai kutatók rájöttek, hogy két, rákgyógyszerként már jól ismert hatóanyag (a nilotinib és az imatinib) megakadályozza az Ebola-vírus sokszorozódását a sejtekben. A kutatást Mayra Garcia vezette, az amerikai fertőző betegségekkel foglalkozó intézet, az NIAID élén. Garcia és kutatótársai humán embrionális vesesejtekkel végzett laboratóriumi kísérleteikkel bebizonyították, hogy az Ebola-vírus sejtekben való sokszorozódásának kulcsa egy bizonyos fehérje, a c-Abl1 tirozinkináz. A leukémia elleni szerek ennek a fehérjének a tevékenységét állítják le, így a megfertőzött sejtből nem jutnak ki vírusrészecskék.
Jelenleg mindkét szert a krónikus mieloid leukémia kezelésére használják; az imatinib Glivec (Gleevec), a nilotinib pedig Tasigna márkanéven van forgalomban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 1976 óta körülbelül 1850 Ebola-fertőzéses esetet regisztráltak, melyek közül 1200 végződött halállal.