A csimpánzoknak is vannak rendőreik
Ahol többen élnek együtt, ott elkerülhetetlenek a konfliktusok, amiket a csoport egységének fenntartásához kezelni kell. Ez a legközelebbi rokonainknál, a csimpánzoknál sincs másképp. A csimpánzközösségek tagjai ügyelnek arra, hogy a csoporton belül béke és rend legyen, konfliktusokat egy harmadik, pártatlan fél simítja el.
Mindeddig a csimpánzoknál ez az erkölcsileg motivált viselkedés csak egy dokumentált anekdota volt. Azonban a Zürichi Egyetem primatológusai megerősítették, hogy egyes csimpánzok valóban beavatkoznak egy-egy összekapás alkalmával, hogy biztosítsák a kommuna stabilitását – írja a Science Daily.
Sok majom közt előbb szétcsapnak
A csoport által választott „rendőrbírók” annál hajlamosabbak a beavatkozásra, minél több viszálykodó ugrik egymásnak, mivel az ilyen helyzetek különösen veszélyeztetik a csoport egységét.
A kutatók a gossaui Walter Állatkertben figyelték meg és hasonlították össze négy, fogságban élő majomkolónia viselkedését. „Szerencsénk volt, mert megfigyelhettünk egy csoportot, ahova nemrég fogadtak be egy új nőstényt, és amelyben a hímek új rangsort határoztak meg” – magyarázta Claudia Rudolf von Rohr, a tanulmány vezető szerzője.
A megtisztelő rendőrbírói címet nem kaphatja meg bármelyik csimpánz. Elsősorban azok a magas rangú hímek és nőstények tölthetik be ezt a posztot, akiket a többiek elég nagy becsben tartanak. Ellenkező esetben, egy alkalmatlan bíra nem fogja tudni, hogyan simítson el sikeresen egy vitás helyzetet.
„A kutatás arra utal, hogy az a közösséggel való törődés, ami az emberekben igen fejlett, és amely erkölcsi viselkedésünk alapja, mélyen gyökerezik“ – fogalmazott von Rohr.