Új ásványt találtak egy régi meteoritban
Új ásványi anyagot fedeztek fel egy 1969-ben, Mexikóban lezuhant meteoritban. Az Allende-meteorit több ezer darabra szakadt Chihuahua államban, a darabokban most a panguit nevű ásványt találták meg. A panguit egyike a Naprendszer legrégebbi anyagainak, nagyjából 4,5 milliárd évesre tehető. Azok közé az anyagok közé tartozik, amelyek extrém hőmérsékleten és olyan körülmények között alakulnak ki, amelyek az alakuló Naprendszerben voltak.
A titán-dioxidok közé tartozó anyagot elismerte a Nemzetközi Ásványtani Szövetség. Nevét a kínai mitológiából ismert Pan Guról kapta, az első élőlényről – ő alkotta meg a világot szétválasztva a jint és a jangot, megalkotva az eget és a földet.
A panguit izgalmas felfedezés, főleg azért, mert nem új anyagról van szó, hanem olyanról, amely korábban ismeretlen volt – lelkendezett a kutatás egyik tagja, Chi Ma, a California Institute of Technology vezető kutatója. A panguittal egészen eddig nem találkoztak a természetben és laboratóriumban sem állították elő.
A tudósok elektronokat szkennelő szerkezettel találták meg az anyagot egy olyan burokban, amelyben különböző anyagok rekedtek. Ez egy extrém hőmérsékletnek is ellenálló mag, a meteorok kialakulásakor áll össze, olyan körülményeket is kibír, mint a Naprendszer kialakulása. A laborokban a tudósok megvizsgálták a panguit kémiai összetételét és szerkezetét.
Az Allende az egyik legnagyobb kondrit, amit találtak a Földön. A kondritok a meteoritok egyik alfaját alkotják, apró magokat tartalmaznak. Az Allende a szenes kondritok közé tartozik, nagyjából 4,5 milliárd éves lehet és valószínűleg a Mars és Jupiter közötti aszteroidaövből jött. 1969. február 8-án esett a Földre, a legjobban kutatott meteoritnak tartják a történelemben. A panguit és az Allende más anyagainak vizsgálata fontos lehet a Naprendszer kialakulásának megismerésében.