A klímaváltozás a szélsőséges időjárás oka
További Tudomány cikkek
- Van egy kísérteties szálloda, ahol biliárdgolyókkal dobálóznak a szellemek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
Ha a klímaváltozás ilyen tempóban halad tovább, akkor a mostani rekordmeleg időszakok sokkal általánosabbak lesznek – állítják amerikai kutatók. Az elmúlt hetekben a hírek erdőtüzekről, hőhullámokról, szárazságról szóltak, miközben hatalmas viharok, úgynevezett derechók alakultak ki egyes vidékeken az országban.
Hőmérsékleti rekordok dőltek meg világszerte, csak az Egyesült Államokban január óta negyvenezer ilyen rekord dőlt meg, ebből júniusban 3215 napi hőmérsékleti rekord volt. Magyarországon is megdőltek helyi és országos melegrekodrok az elmúlt hetekben.
A mostani szélsőséges időjárás a tudósok szerint a klímaváltozásnak köszönhető. Jerry Meehl, a Nemzeti Légközkutató Központ klímakutatója úgy véli, az évtized elején egy hidegrekordra két melegrekord jutott, most már hét melegrekord jut egy hidegrekordra. A számítógépes modellek szerint ez évszázad közepére ez az arány húsz az egyhez lesz.
Több ilyen lesz
Bár egy időjárási esemény kiváltó okát meghatározni nagyon bonyolult és hosszadalmas feladat, a számítógépes modellek alapján a tudósok biztosak abban, hogy a mostani jelenségekhez hasonlókat várhatunk a jövőben is. A kutatók már 1988-ban figyelmeztettek arra, hogy ha folytatódik a felmelegedés, akkor több lesz az erdőtűz és hevesebbek lesznek a viharok.
Egy tavaly márciusi klímakonfecencián szintén arra figyelmeztettek a kutatók, hogy szokatlanul extrém időjárási események jöhetnek. Chris Field, a Carnegie Institution és Stanford kutatója drámainak nevezte, ahogyan bekövetkeztek az akkor megjósolt események. Ezek közé tartozik a több mint háromezer hőmérsékletrekord, a hatalmas erdőtüzek, a hőségriadók és az ország kétharmadára kiterjedő aszály. Floridában és Minnesotában árvízveszély van. Chicago és Washington környékén dechero, vagyis nagyon erős szélvihar, mely eddig húsz ember halálát okozta. A dechero ötször erősebb egy átlagos szélviharnál, és Harold Brooks, a Nemzeti Viharkutató Labor munkatársa szerint ehhez hasonló, nem tornádónak minősített viharok száma a jövőben nőni fog.
Michael Oppenheimer, a Princeton University professzora szerint a mostani időjárás figyelmeztetés lehet. Ez egy ablak a jövőre, hogy lássuk, milyen valójában a globális felmelegedés – forróság, tüzek, környezeti katasztrófák.
De hiába a szélsőséges időjárás, az amerikaiak többsége szerint a felmelegedés nincs a legfontosabb problémák között, csak 18 százalékuk aggódik emiatt. Öt évvel ezelőtt, 2007-ben még 33 százalék volt az arány.