A márciusi rekord, és az azzal járó kisebb sérülések után újra üzembe állították a világ legnagyobb energiájú lézerágyúját a kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratory nukleáris kutatóintézetben. A National Ignition Facility nevű laborban a július elején kezdődött legutóbbi kírésletsorozatban újra sikerült rekordot dönteni a lézerrel: a lövés energiája 1,9 megajoule volt (ez csak minimálisan múlta felül a tavaszi rekordot), a felvett teljesítmény azonban 500 terawatt, ami komoly növekedés a márciusi kísérletekhez képest.
A NIF laborjában 15 éve dolgoznak a világ legnagyobb teljesítményű lézerágyúján a fizikusok és mérnökök. A végső lézersugarat 192 kisebb nyalábból állítja össze a berendezés, maga a lövés egy nagyon rövid ideig tartó impulzus, amit egy speciálisan kialakított célkamrában egy mindössze két milliméter átmérőjű célpontra adnak le. A mostani kísérlet nagy eredménye a rekordteljesítmény mellett, hogy nagy, egy százalékon belüli pontossággal sikerült a papíron megtervezett energiaszinteket elérni a lézerrel.
Az ultraibolya lézer által felvett 500 terawatt teljesítmény nagyjából az ezerszerese annak, amit az Egyesült Államok teljes elektromos hálózata egy adott pillanatban használ, és százszor nagyobb, mint a hasonló lézereké a világ kutatólaborjaiban.
Az óriási energiájú lézerrel a tudósok magfúziót szeretnének létrehozni, vagyis két atom egyesülését, egy nehezebb elem atomjává való alakulásával, energia felszabadulása mellett. Ilyen reakció történik például a Nap belsejében vagy hidrogénbomba robbanásakor, ilyenkor kis mennyiségű anyagból is rengeteg energia nyerhető. Ha ezt sikerülne kontrollált körülmények között, biztonságosan megoldani egy fúziós reaktorban, az megoldaná az emberiség energiaproblémáját.