Svéd kutatók olyan genetikai változatot azonosítottak, amely befolyásolja a lovak jármódját. A szabadalmaztatott DNS-teszt csütörtöktől érhető el. A teszt lehetővé teszi, hogy a lovat vásárlók azokat az állatokat válasszák ki, amelyeknek nagyobb esélyük van rá, hogy ügetőversenyekre alkalmasabb ló váljék belőlük – közölték a kutatók, akiknek a tanulmánya a Nature tudományos magazin legfrissebb számában jelent meg.
A szóban forgó génváltozatra az izlandi lónak nevezett fajtánál bukkantak rá. Ez a fajta a vikingek által Izlandra vitt lovak leszármazottja, közismerten szívós és kitartó, könnyedén halad bármiféle terepen. Egyik jellegzetes mozgásformája a poroszkálás, amelynél az egyoldali lábakat egyszerre viszi előre a ló. Ez a járásmód más fajtáknál is előfordul, de nem gyakori.
Az Uppsalai Egyetem és a Svéd Agrártudományi Egyetem munkatársai Leif Andersson vezetésével 70 ló genetikai állományát hasonlították össze, amelyek közül 40 tud poroszkálni, 30 ellenben nem. Mint kiderült, a poroszkálásra és ügetésre is képes lovak genetikai kódja egyetlen bázisban tért el a többi ló kódjától, ez azonban egy kulcsfontosságú génben található, amelynek jele DMRT3.
A DMRT3 olyan fehérje termelődését kódolja, amely a gerincvelő idegsejtjei számára szükséges, és Andersson szerint a gerincesek lábmozgásának koordinálásában alapvetően fontos. A kutatók azt is megállapították, hogy ez a mutáció gyakran fordul elő az ügetőkocsi-versenyekre használt lófajtáknál.
Az ügetőlovak az ellentétes oldali lábaikat viszik előre egyszerre, az ügetőversenyekről ki is zárják azt a lovat, amely galoppozni kezd. „Úgy gondoljuk, hogy ez a génmutáció megakadályozza a vágtába való átmenetet" - magyarázta Andersson. Mint hozzátette, a génváltozat elterjedt az amerikai ügetőlónak nevezett fajtánál, de jóval ritkábban fordul elő a francia ügetőlónál, amely arról ismert, hogy időnként gondjai vannak az előírt jármód megtartásával.
A kutatócsoport szabadalmaztatta felfedezését, és mostantól az arra engedéllyel rendelkező laboratóriumok vállalják az ügetőlovak genomjának tesztelését a DMRT3 változatra. Andersson véleménye szerint a későbbiekben más génváltozatokra is rábukkanhatnak, amelyek befolyásolják a lovak járását, de a poroszkáló és ügető lovak esetében a DMRT3 mutációja egyértelműen hatalmas jelentőségű.