A Vida-tó 2800 éve fagyott felszíne alatt élő baktériumokat találtak az Antarktisz keleti részén. A teljes izolációban élő baktériumokat nem zavarta a mínusz 13 Celsius-fok és a teljes sötétség, alkalmazkodtak a körülményekhez. A felfedezés megerősíti a lehetőséget, hogy életet találjanak a Marson vagy a Jupiter Europa nevű holdján.
A 27 méterről felszínre hozott baktériumok egy korábban nem ismert fajhoz tartoznak. Valószínűleg a Vida-tó vizében bőségesen jelen lévő hidrogént és nitrogén-oxidokat használták anyagcseréjükhöz.
A Vida-tó példája megmutatja, mi történhet akkor, ha megfagy egy tó. Hasonló folyamat játszódhatott le a marsi vizekkel, amikor a bolygó lehűlt – magyarázta Peter Doran, a University of Illinois munkatársa. A baktériumok tanulmányozásával megérthetik, hogyan tudnak ellenállni a fizikai és kémiai szélsőségeknek, ez a tudás később fontos lehet, amikor a jeges Europa holdat vizsgálják.
A kutatók meglepődtek, hogy mennyi hidrogént, nitrogén-oxidot és szenet találtak a vízben. Arra következtettek, hogy ezek a molekulák a köveken található nitrogén és a só kölcsönhatásából keletkezhettek. A baktériumok az évszázadok alatt alkalmazkodtak a teljes sötétséghez, és ezeket az anyagokat használták fel a túléléshez.
A Vida-tóban talált élet azonban nem teszi valószínűbbé, hogy a többi antarktiszi tó alatt is találnak életet. A Vosztok- és az Ellsworth-tavat például háromezer méteres jégtakaró fedi, tehát az ottani víz nem néhány évezredre, hanem évmilliókra volt elzárva a világ többi részétől. Ha minden jól megy, hamarosan megtudhatjuk, mit rejtenek ezek a tavak, november 25-én indult egy újabb expedíció ennek kiderítésére, lefúrnak három kilométerre a jég alá.