Nincs íze, halálos, és hamar elbomlik
További Tudomány cikkek
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
Kihantolták Jasszer Arafat földi maradványait, hogy nemzetközi igazságügyi szakértők meg tudják állapítani, megmérgezték-e. A gyanú szerint polónium okozhatta a halálát, ez azután merült fel, hogy egy svájci intézet szakértői polóniumot találtak egy ruhadarabján.
Korántsem biztos azonban, hogy választ kapunk arra a kérdésre, hogy megölték-e Arafatot, mert a polónium 210-es izotópja nagyon hamar elbomlik. Jasszer Arafat egy francia katonai kórházban halt meg, orvosai nem tudták megállapítani a halál pontos okát. A New York Timesban 2005-ben megjelent orvosi jelentésekben az áll, hogy Arafat agyvérzésben halt meg, amit egy ismeretlen betegség okozott.
A svájci kutatók Arafat alsóneműjét vizsgálva találták meg a polónium-210 nyomait, a ruhán 180 millibecquerel (mBq) radioaktivitást, fogkeféjén 54 mBq-t találtak. Ezek a tények azonban nem bizonyítanak semmit, mert az elem akár Arafat halála után is odakerülhetett. Arafat felesége, Suha azonban feljelentést tett, így a francia hatóságok folytatták a nyomozást.
Miért polónium?
A polónium-210 atomreaktorokban keletkezik, nagyon radioaktív, még a legkisebb mennyiségben is halálos lehet. A vérbe kerülve a májat, a vesét és a csontvelőt támadja meg. A közelmúltban Alexander Litvinyenko volt szovjet kémet mérgezték meg polóniummal, ő hasmenéssel és hányással került kórházba. A haja kihullott, a bőre megsárgult, ez utóbbi arra utalt, hogy a májával voltak problémák a halála előtt. A jelentések szerint Arafat is hányt és influenzaszerű tünetei voltak kórházba kerülésekor.
Felmerül a kérdés, hogy a polónium-210 miért ilyen népszerű méreg. A legfőbb oka, hogy íztelen, szagtalan, nagyon könnyű észrevétlenül valakinek az italába keverni. A repülőtereken sem tudják kiszúrni, mert alacsony hullámhosszon sugároz, így nagyon könnyű becsempészni az országba.
A másik ok, amiért ezt a mérget használják, hogy gyorsan eltűnik a szervezetből. A polónium-210 felezési ideje 138 nap, tehát a radioaktivitása felére csökken ennyi idő alatt. Arafat nyolc évvel ezelőtt halt meg, eddig huszonkétszer feleződött a feltételezések szerint a testében lévő polónium. vagyis az eredeti anyag 2,5 milliomod része maradhatott meg. Ez nagyon kevésnek hangzik, de ha elegendő mérgező anyag volt a testében, hogy megölje, akkor megtalálhatják a nyomait. Ha a csontjaiban találnak ilyen anyagot, akkor az bizonyítéknak tekinthető.
Ha nagyobb mennyiségű polónium-210-et találnak Arafat testében, akkor valószínűsíthető a mérgezés. Kisebb mennyiségnél nem tekinthető bizonyítottnak, mert a polónium-210 kis mennyiségben a természetben is előfordul. Következő lépésként az ólom különböző izotópjainak nyomait keresik majd a szervezetben, ha ugyanis találnak 210-es és 214-es izotópot, akkor nem méregről van szó, mert ez a természetes polónium felezésének velejárója és mérgezés esetén nem lenne Arafat testében. Az eredményekre hónapokat kell majd várni.