![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A BytesizeScience tudománnyal foglalkozó Youtube-csatorna legfrissebb videójában az ünnepekhez kapcsolódva mutatja be, hogyan keletkezik a hópehely. Az American Chemical Society által készített videóból kiderül, hogy ezek a meglepően összetett és szép formák jégből állnak, ami hatszögletű kristályokba rendeződik.
A hópehely kialakulása a videó szerint egy felhőkben szálló porszemmel kezdődik (pontosabban a tizedmikron nagyságú, pornál több nagyságrenddel kisebb méretű, finom eloszlású aeroszol részecsékkel), amelyre rárakódik a levegőben található vízpára. Ez zuhanás közben jéggé fagy, és hatoldalú testté formálódik. Az ismert formák ezután azért alakulnak ki, mert az éleken gyorsabban nő a jég mennyisége. Az eredmény egy hatszög, amely tovább növekszik, amikor a hőmérséklet eléri a mínusz 12 Celsius-fokot. A hideg és meleg levegő váltakozása tovább növeli a fraktálszerűen gyarapodó hópelyhet.
![](https://kep.index.hu/1/0/368/3682/36826/3682678_6e4c449113f5b64a871a2851159b3f01_wm.jpg)
A közhiedelem szerint nincs két egyforma hópehely. A tudósok szerint ez valószínűleg igaz a nagyobbakra. A kisebb, korai szakaszban lévő, egyszerűbb kristályok azonban lehetnek egyformák. A folyamatosan változó környezetnek és a H2O rengetegféle kristályba rendeződési lehetőségének köszönhetően azonban az biztos, hogy nagyon sok fajta hópehely érheti el a talajt.
Amerikai kutatók 2009-ben fantasztikus felvételeket készítettek a hópehely szerkezetéről, akkor galériába gyűjtöttük a fotókat, amelyeken jól látszik a természeti képződmények sokszínűsége. Idén májusban pedig a regensburgi egyetem kutatói megfejtették a hópelyhek kialakulásának matematikáját is, bár fizikája tartogathat még meglepetéseket.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)