Érdekes módját fejlesztette ki egy gébféle Hawaii-on: a száját használva mássza meg a szigetek vízeséseit. Az erős sodrás leküzdése fontos feladat a gébek életében: a folyók felső szakaszán lerakott ikrákból kikelő fiatal példányok nagyjából a teljes életüket azzal töltik el, hogy valahogy visszakapaszkodjanak a sebes folyású vízek szikláin, hogy ők is ívni tudjanak.
A gébfélék legnagyobb része a hasán található szívószervvel rögzíti magát, azonban a Sicyopterus alfaj tagjai inkább a szájukkal szívják oda magukat a sziklákhoz, és úgy araszolnak felfelé. Az alábbi videón látható módszerrel a hal akár 100 méter magas vízeséseken is felküzdi magát.
A dél-karolinai és minnesotai kutatók szerint a Sicyopterus az amúgy táplálékszerzésre használt szívó módszerét fejlesztette tovább mozgásra is alkalmas eszközzé. Richard Blob, a tanulmány egyik szerzője szerint is mindössze arról van szó, hogy a halak vízszintesről függőlegesre állították a táplálkozásukat. „Persze az sem lehetetlen, hogy fordítva történt, és a mozgásból fejlődött ki az algaevés egy hatékony módja, de az általános tapasztalatok szerint inkább az előbbi a valószínű”, vélekedett Blob, aki szerint a legtöbb halnak inkább az evésre van szüksége, függőleges falakat csak kevés faj mászik meg.