További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
Bár a Földről sem mindennapi látvány a március elejétől már Magyarországról is megfigyelhető PANSTARRS-üstökös, az igazi csodát akkor látjuk, ha a NASA napfigyelő műholdjának, a STEREO-nak a képeit nézzük.
A március 10-től öt napon keresztül rögzített képek egymás után fűzve egy olyan time-lapse videót adnak ki, amiben nemcsak a C/2011 L4 katalógusjelű üstökös látszik kiválóan, de egy szuperforró naprészecskékből álló koronakitörés felhője is. Bár a STEREO szögéből nézve úgy tűnik, mintha a kitörés anyaga az üstököst is eltalálná, valójában ez nem történt meg.
A STEREO-n alkalmazott speciális kamerák az üstökös csóvájának jellemzőit is szokatlan részletességgel mutatják meg. A PANSTARRS az első abból a két üstökösből, amit az északi félteke népessége is láthat anélkül, hogy nagy teljesítményű csillagászati felszerelésbe ölné a pénzét. A szakemberek a most látható jelenségnél is többet várnak az ISON nevű, C/2012 S1 kódjelű, egyelőre még nagyon messze járó üstököstől is.
Egyes vélemények szerint az ISON év végére olyan a napközelség miatt olyan fényes lehet, hogy akár a nappali égbolton, szabad szemmel is észre lehet majd venni. Mivel azonban az ISON úgynevezett új üstökös, vagyis még sosem került közel a Naphoz, előfordulhat, hogy az üstökös még azelőtt darabokra hullik, hogy látványosság válna belőle, ahogy ez korábban jó néhány esetben megtörtént már.