Komoly napvihar érte el a Földet
Hatalmas koronakidobódás érte el a Föld mágneses terét még kedd éjjel, szokatlanul erős sarki fényt generálva ezzel a Kanadában és az USA északi államaiban élők nagy örömére. A Nap még hétfőn tört ki, a hatalmas anyagfelhő egy napig száguldott, a kitörésről készült videó pedig az egyik utolsó, amit a NASA még a kormányzati leállás előtt közzétett.
A G2-es, közepes erősségű koronakidobódás komoly feszültségingadozást okozhat egyes magas szélességi fokon működő elektromos berendezésekben, és a Föld körüli pályán keringő műholdakat és egyéb űrjárműveket is letérítheti a pályájukról. Ez utóbbi olyan mértékű is lehet, hogy a szerkezet automatikája nem bír vele, és a földi irányításnak kell végrehajtania a pályakorrekciót.
A Nap most van 11 éves aktivitási ciklusának csúcsán, de a hasonló kitörések mégis meglehetősen ritkák. Az előzetes elvárások a megszaporodott napfoltok mellett ennél komolyabb és rendszeresebb koronakidobódásokat prognosztizáltak, a szakemberek szerint az elmúlt száz évben a mostani maximum a leggyengébb.