![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tudomány cikkek
-
Vadonatúj felfedezés látott napvilágot a madarak kialakulásáról
- A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
A tengeri élőlények evolúcióját ritkán követhetjük nyomon testközelből, de amúgy is fantasztikus dolgokat produkál. A Utah-i Egyetem kutatócsoportja most felfedezett két olyan tengericsiga-fajt, amik inzulinnal taszítják diabéteszes kómába az áldozataikat. Olyat már korábban is láttak, hogy tengeri élőlények mérgező anyagokkal kábítják el az zsákmányukat, de ez az első ismert eset, hogy a cukorbetegség kezelésére is használt inzulint egy állat harci méregként használ.
A Conus geographus és a Conus tulipa inzulinja a vízbe jutva hipoglikémiás sokkot okoz a halakban. A jelenség az emberrel is előfordul: ilyenkor a vércukorszint annyira leesik, hogy az már az anyagcserét is veszélyezteti, és rosszullétet, ájulást okoz. Ezt a reakciót a cukorbaj kezelésére használt inzulin is kiválthatja.
![Conus geographus](https://kep.cdn.index.hu/1/0/756/7569/75694/7569409_f2dc176e5dc529273b8fa565676ffd6a_wm.jpg)
Fegyver is lehet, nem csak gyógyszer
Azt eddig is tudták, hogy az állatok, köztük a tengeri állatok néha különféle idegmérgeket használnak, hogy megbénítsák a zsákmányukat, de az új fejlemény, hogy egy állatfaj az inzulint is így használja. A többi idegméreg inkább szövetpusztulást okoz, illetve a keringési rendszert támadja. Az inzulin ezzel szemben az emésztési rendszerre hat; a kutatók korábban sosem láttak ehhez foghatót.
A kutatók a csigák DNS-ét és fehérjéjét vizsgálták, hogy rájöjjenek, milyen mérget használnak. Akkor még nem tudták, hogy inzulinnal bénítják meg a zsákmányukat, csak arra voltak kíváncsiak, van-e a méregnek van olyan összetevője, amit a gyógyszeriparban is használhatnak. Aztán rájöttek, hogy nem is idegméreggel, hanem inzulinnal támad – méghozzá olyannal, ami inkább a halak, mint a csigák inzulinjára emlékeztet. A kutatók szintetizálták a hormont, és tesztelték a halakon, majd megállapították, hogy a szer hatására a halaknak annyira leesik a vércukorszintje, hogy el is ájulhatnak tőle.
Ez a felfedezés több szempontból is különleges. Azt több mint 100 tengericsiga-fajról is megállapították, hogy inzulint termelnek, de az övék inkább a gerinctelen kagylók vagy a halak által termelt anyagra hasonlít. A két csiga inzulinjában található aminosavak 90 százalékban megtalálhatók például a zebradánióban is. Ráadásul az inzulinra eddig sosem gondolta támadó fegyverként: a két csigán kívül a tudomány nem ismer más állatot, ami inzulinnal váltana ki hipoglikémiás reakciót az áldozataiból.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)