További Tudomány cikkek
- A világ legkisebb macskakövületét találták meg Kínában
- Menórával díszített római kori lámpát találtak Jeruzsálem mellett
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
Az Odontomachus, azaz a csapdarágójú hangya elképesztő szorítóerejű állkapcsáról híres, amivel az áldozatait éppúgy összeroppanthatja, mint a hangyabolyra támadó ellenfeleit. A PLOS One-ban megjelent tanulmány szerint az Odontomachus csáprágóinak van még egy előnye: a segítségével katapultálhat, ha megpróbálják elkapni.
A Fredrick Larabee és Andrew Suarez által vezetett kutatást az Ilinois-i Egyetemen végezték. A rovartani szakértők 2006-ban figyelték meg először, hogy az Odontomachus a csápjainak gyors pattintásával elképesztő sebességgel lőheti ki magát a neki ásott csapdából; eközben akár a 225 kilométeres óránkénti sebességet is elérheti.
Akkora erőt fejtenek ki ilyenkor, hogy amikor ráharapnak [a talaj] elmozdíthatatlan részére, az ellenhatás olyan erővel löki őket hátra, hogy a levegőbe repülnek tőle.
– mondta Suarez a kutatást finanszírozó National Geographicnek.
Eleinte nem volt világos, hogy a hangya azért harapott oda olyan erősen, hogy biztonságba röptesse magát, vagy csak véletlenül sikerült a trükk, amikor megpróbálta megtámadni az ellenfelét. Az újabb vizsgálatok alapján a harapás szándékos kitérő manőver lehet, különösen akkor, ha az Odontomachus a legfélelmetesebb ellenfeleivel, a hangyalesőkkel kerül szembe.
A vizsgálathoz a kutatók műanyag edényekbe tették a hangyákat, amiket 4 centiméter vastagon feltöltöttek homokkal. A homokágyba egy-egy hangyalesőt rejtettek el; ezek úgy vadásznak, hogy a homokban csapdát ásnak a hangyának, majd amikor a gyanútlan rovar alatt beomlik a talaj, elkapják.
Ahogy a videón is látható, az Odontomachus ilyenkor szándékosan használja a csáprágós trükköt, hogy kikerüljön a csávából. A kutatók összesen 117 kísérletet végeztek; a hangyák az esetek 15 százalékában megpróbáltak kitérni a hangyalesők elől, és ezzel megduplázták a túlélési esélyeiket.
Bár néha előfordult, hogy a manőverrel a hangyák egyenesen a hangyalesők szájába pöckölték magukat, a kutatók egyúttal azt is megállapították, hogy az egyik csapdarágójú hangya, az Odontomachus brunneus elég gyorsan szalad ahhoz, hogy kikerüljön a neki ásott halálcsapdából.