Végleg eltűnhet a disznódelfin, ha nem cselekszünk azonnal
A kihalás szélére került a világ legkisebb cetfaja, a kaliforniai disznódelfin avagy kaliforniai barnadelfin, avagy vaquita, amely kizárólag Mexikó partjainál, a Kaliforniai-öbölben él és mindössze egy–másfél méteresre nő meg. 1958-ban fedezték fel őket, a WWF ma publikált elemzése alapján azonban ma már csupán 30, vagy annál is kevesebb egyed létezik.
A kaliforniai disznódelfinek számára a legnagyobb fenyegetést a kopoltyúhálók használata jelenti, ami egy egyenes vonalban kifeszített hálótípus. Bár a háló használatát két évre betiltották Mexikóban, a helyi halászok többsége illegálisan, de tovább folytatja ezt a gyakorlatot, ráadásul az ideiglenes tiltást május végén feloldják. A halászat ezen formája 2011 és 2016 között a vaquita-populáció 90 százalékos csökkenéséhez vezetett.
A disznódelfin egyébként csupán "járulékos fogásnak" számít, a halászok ugyanis a szintén veszélyeztetett, Kínában népszerű totoaba halra halásznak, a disznódelfin pedig beleakad a kivetett hálókba.
A WWF éppen emiatt azonnali, kollektív fellépést sürget a faj megmentése érdekében, amihez szerintük az amerikai, a kínai és a mexikói kormány együttműködésére van szükség. A szervezet egyfelől
- felszólította a mexikói kormányt, hogy végleg tiltsa be a kopoltyúhálók használatát és dolgozzon ki stratégiát a halászok alternatív felszerelésekkel történő ellátására,
- másrészt pedig arra sürgeti az Egyesült Államokat és Kínát, hogy működjenek együtt Mexikóval a totoaba halból készült termékek illegális szállításának és eladásának megállítása érdekében.
A "tenger pandájának" is hívott disznódelfin mellett egyébként Leonardo DiCaprio is kiállt, ő közösségi oldalain buzdított arra hogy a WWF oldalán keresztül kérjék a mexikói elnököt a Kaliforniai-öböl megmentésére és a helyi halászok támogatására.