Megszámolták a magyar sasokat
További Tudomány cikkek
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
- Megszólalt a NASA egyik pilótája: A semmiből tűnt fel két fémgolyó, a radar sem észlelte őket
Bár Sas József munkásságát továbbra se fordítják le más nyelvekre, idén is elkészült a sasszinkron.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban tizenötödik alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok számlálását.
Az idei sasszinkron enyhe időjárása, a fagymentes, felázott, mély talaj megnehezítette jó néhány terület megközelítését, de így is rendkívül nagy lefedettséget ért el a felmérés. Az egy időben történő megfigyelések miatt sasszinkronnak nevezett számláláson idén 427 felmérő (347 hazai és 80 külföldi) vett részt. Az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében idén először a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak a kezdeményezéshez, így most először készült el egész Kárpát-medence téli sastérképe – írja közleményében az MME.
Itthon 753-766 rétisast és 342-356 parlagi sast sikerült idén megfigyelni. Ez a szám a hat résztvevő közép-európai ország összesítésében 1008-1022 rétisast és 448-462 parlagi sast jelent.
A fokozottan védett státuszukhoz viszonyítva nagynak tűnő számok ellenére a sasok természetesen még ma is nagyon ritkák. A fenti adatok alapján a legjobb sastelelőhelyeken is 100 négyzetkilométerenként mindössze átlagosan 3,5 rétisast és 2 parlagi sast láttak a felmérők – vagyis átlagosan háromezer focipályányi területet bejárva találkozhatunk egyetlen rétisassal, míg a parlagi sas esetében ehhez már közel hétezer focipályányi területre van szükség.
A sasok mellett a magyarországi felmérés szokás szerint az összes ragadozómadár-fajra kiterjedt. A réti- és a parlagi sasok mellett 2 szirti sast és 4 fekete sast, illetve további 13 faj 9378 példányát is megfigyelték a szakemberek: vörös kánya (41), kékes rétihéja (785), barna rétihéja (61), karvaly (196), héja (21), egerészölyv (5789-5858), gatyás ölyv (264), pusztai ölyv (5), vörös vércse (906), kerecsensólyom (29-30), vándorsólyom (48-49), kis sólyom (28).
A nappali ragadozómadarak mellett baglyokat (réti fülesbagoly: 13, kuvik: 10, uráli bagoly: 1) és ragadozó életmódú énekesmadarakat (holló: 32-370, nagy őrgébics: 141) is számoltak a felmérők, sőt néhány régióban a túzokokat (153-182) is számba vették.
(Borítókép: Rétisas pár a Pacsmagi Halastavak Természetvédelmi Területen Tamási közelében 2015. február 16-án - f otó: Kovács Attila / MTI)