Fél Európát beterítené az óceáni szemétfolt
Akkorára nőtt a csendes-óceáni szemétfolt, hogy nagyjából Spanyolországot, Franciaországot, Németországot és Lengyelországot is egyben beterítené.
Több mint 1,6 millió négyzetkilométeren terül el a hulladék
A szelek és az áramlatok hordák össze a nemzetközi kutatócsoport által 88 000 tonnásra becsült műanyaghalmot, amely Kalifornia és Hawaii közt félúton található.
Ez mégsem csupán az Egyesült Államok szemete, Ázsiából és Dél-Amerikából táplálják a foltot - mondta Laurent Lebreton, az erről szóló friss tanulmány szerzője, a delfti központú Óceán Megtisztítása Alapítvány munkatársa.
A hulladék többsége egész nagy méretű, nemcsak a táplálékláncba is bekerülő, halak által elfogyasztható apró tömelékek úszkálnak a szemétfoltban.
A Nature Scientific Reports lapban kiadott tanulmány az eddigi legalaposabb vizsgálata a szemétfoltnak. Három éven át dolgoztak a feltérképezésen, hat egyetem és egy légiszenzorokat gyártó cég vett részt benne.
Az alapítvány szerint muszáj minél előbb eltakarítani a szemetet, mielőtt az egész apró darabokra bomlik le, mert úgy már nagyon nehéz lesz összeszedni. Mivel a nemzetközi vizeken lévő szemét egyik kormányt sem érdekli, a munka a magánadományokból fenntartott alapítványokra hárul.
Mivel műanyag szemét csak az 1950-es évek óta létezik, szinte semmit sem tudunk arról, hogy mennyi ideig marad meg az óceánban. Lehet, hogy csak évtizedeken át, de akár évszázadokig is eltarthat, amíg eltűnik a műanyag a vízből. Persze ezzel egy időben a kormányoknak is lenne némi feladatuk, hiszen a szemét az általuk vezett országok területén keletkezik.