Egyáltalán miért csókolózunk?
További Tudomány cikkek
Teljesen fegyvertelenek vagyunk vele szemben, gyógyíthatatlan, máig nincs ellene sem gyógyszer, sem oltás. Lappangási ideje hosszú, 4-6 hét, amit az esetek egy részében fejfájás, rossz közérzet és torokfájás követ.
Ez a csókbetegség, más néven mononukleózis, a fiatalok betegsége, amelyet már az első csókkal is el lehet kapni.
Akkor pedig miért csókolózunk? Talán mert valamiféle evolúciós haszna van? Esetleg a nyelves puszi csak egy kulturális hóbort?
Nem egyszerű kérdések. Olyannyira nem, hogy a csókolózással egy önálló tudományterület, a flematológia foglalkozik. Az érdeklődés fókuszában pedig éppen az áll, hogy ösztönös vagy tanult viselkedés-e a csókolózás.
Romantikus vagy szexuális?
Antropológusok a kulturális okokat részesítik előnyben, mondván, a csókot sokféleképpen fogadják el és művelik a világ népei. Az eszkimók és a maorik például az orrukat dörzsölik össze, Ugandában egyenesen büntetik a nyilvánosan elkövetett ajak-egybeforrasztást. Afrika más részein nemes egyszerűséggel nevetésben törnek ki, ha ilyet látnak, egy bús-romantikus nyugati szerelmesfilmet pedig lazán végighahotáznak a moziban.
A biológusi megközelítés szerint főleg szexuális okokból forrasztjuk össze ajkainkat.
Mégpedig azért, hogy alaposan informálódjunk.
Csók közben temérdek minden kiderül a partnerek termékenységéről, egészségéről, végső soron arról, hogy passzolnak-e egymáshoz genetikailag. Működik-e a kémia? Ez ösztönös viselkedés, amelynek célja szorosan kipuhatolni, milyen erős a másik immunrendszere, és ha úgy alakul, egészséges utódok születhetnek-e.
Kevés állat tesz ilyet. Legtöbbjüknél az illat (vagy inkább szag) már messziről tájékoztat. A bonobók viszont figyelemre méltó kivételek, ugyanis ők is egymás szájába dugják nyelvüket. De náluk a szex amúgy is mindent megelőz: mindenki mindenkivel, cserébe a konfliktusok is csak ritkán durvulnak el a közösségben.
Bármelyik felfogást is nézzük, az érvek logikusan hangzanak. Ennek ellenére jelenleg nincs egyértelmű és kimerítő válasz a kérdésekre. Valószínűleg több okból is megízleljük egymás ajkait. Például, ösztönösen, azért is, hogy közel négyezer baktériumot cseréljünk a nyálcserével, ami
olyan hatást vált ki, mint a védőoltás,
megedzi az immunrendszert. A csókbetegségen pedig úgyis csak egyszer lehet átesni egy életben, fiatalkorban. Többségünket nem döntötte ágynak, utána meg már nincs mitől tartanunk, mert egy életre védettek leszünk.
(Borítókép: Fiatalok csókolóznak a 23. Volt Fesztivál harmadik napján, 2015. július 3-án. Fotó: Nyikos Péter / MTI)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.