Már régóta köztünk járnak a kullancs terjesztette halálos vírusok
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Erre Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője hívta fel a figyelmet a múlt héten.
A krími–kongói vérzéses lázat okozó vírus elsősorban kullancscsípéssel terjed. Magas lázzal, izomfájdalommal, fejfájással indul, amit bőrvérzés követ. Külföldi adatok szerint a betegség halálozási aránya magas, mintegy harmincszázalékos.
Rendszeresen érkeznek Magyarországra a vírust terjeszteni képes Hyalomma kullancsok, méghozzá jórészt vándormadarakkal, de már 2009-ben, egy margitszigeti sünön is felfedezték – mondta az Indexnek Földvári Gábor, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézet kutatója.
Nálunk nem őshonosak. A melegedő éghajlatnak köszönhetően azonban egyre északabbra figyelik meg kifejlett alakjaikat. Németországban, az Egyesült Királyságban, de már Svédországban is megjelentek az utóbbi években. A jelenlegi melegedő trendet figyelembe véve valószínűleg folytatódni fog terjedésük, és nem zárható ki, hogy hazánkban is kialakul a helyi populációjuk.
A kullancsok terjesztette kórokozó sem ismeretlen mifelénk, a krími–kongói vérzéses lázat okozó vírust már az 1970-es években kimutatták. De nem Hyalomma kullancsokban, hanem közönséges kullancsban. Később kimutatták a vírus ellenanyagát juhokban, szarvasmarhában, rágcsálókban és nyulakban is. Sőt, egy tavalyi közlemény arról számolt be, hogy
tünetmentes véradók vérében is megtalálták,
annak ellenére, hogy hazai megbetegedésekről nem tudunk. A megelőzés érdekében járványtani és ökológiai vizsgálatokat végeznek az Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatói.
Most indul a kullancsszezon, és ha május előtt kifejlődött Hyalomma példányokat találunk, az rossz hír, mert azt jelenti, hogy sikerült áttelelniük, mondta a kutató. A kullancs, illetve a vírus elleni védekezéshez ismernünk kellene, hogy hol és milyen gyakran bukkan fel Hyalomma kullancs Magyarországon. Ezért az Ökológiai Kutatóközpont
a lakosság segítségét kéri,
hogy ha találkozunk a jellegzetes, félcentisre is megnövő, sávozott lábú, gyors parazitákkal, jelezzék számukra ezen az oldalon.
(Borítókép: Marijan Murat / Picture Alliance / Getty Images)