Mentőpatkányok segítenének a földrengések után
Hátizsákos-mikrofonos kis patkányokat küldenének a földrengés sújtotta területekre, a házak törmeléke alá, hogy segítsenek a mentésben. A mikrofon nem azért van, hogy a patkányok S. O. S.-jelet küldjenek, ha egy macska közeledik, hanem hogy a romok alá szorult túlélők tudjanak kommunikálni a kintiekkel.
Az APOPO belga nonprofit szervezet projektje a Hero Rats, amelynek keretében 170 patkányt képeznek ki különféle hasznos küldetésre. Az első kihívás a taposóaknák felderítése volt, ebben már százszázalékosan teljesítenek a nagy erszényespatkányok, de TBC-detektálására is képzik őket, a legújabb hír pedig a földrengések utáni felderítő művelet. A tréningezőhely egy áltörmelékkupac, amelyben szimulált földrengéshelyzetet hoznak létre az állatok számára.
A patkányok gyorsaságuk miatt tökéletesek a katasztrófa sújtotta övezetekben való segítésre, kis helyekre is bejuthatnak, hogy elérjék a romok alá temetett áldozatokat.
A hátizsákban elhelyezett lokalizációs eszköz követi az állat mozgását, így az esetleges túlélők helyzetét is meg lehet állapítani. Ahogy az egyik kutató-tréner, dr. Donna Kean elmondta:
A patkányok nagyon jók a túlélésben, vagyis alkalmasak a kutatási és mentési munkákra. Mivel kicsik és fürgék, kiválóan használhatók a szűk helyeken. Nagyon szociálisak, és jól lehet edzeni őket, megtanítottuk nekik, hogy egy sípoló hangjelzésre térjenek vissza a bázisra.
Az APOPO az egyetlen patkánykiképzésre szakosodott szervezet, a többi hasonló vállalkozás kutyák tréningezésével foglalkozik. Az eredmények ígéretesek, a kiképzők optimisták.
A rágcsálók először Törökországban lesznek éles bevetésen, hogy együtt dolgozzanak a GAE kutató-mentő csapattal. Ha sikerrel járnak, a patkányok talán még a hozzájuk kapcsolódó rossz előítéletektől is meg tudnak szabadulni.
(Borítókép: Shutterstock)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.