Napvihar éri el a Földet ma
További Tudomány cikkek
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
A szervezet szerint a napvihar okozta zavaró körülményekre szerdán, augusztus 3-án számíthatunk, a Napon keletkezett lyuk miatt. A lyukak sötét foltokként jelennek meg a Napról készült felvételeken. Ezek a lyukak a Nap hűvösebb és kevésbé sűrű részei, ami azt jelenti, hogy a napszél könnyebben ki tud szökni az űrbe.
A napszél gyors áramlatai kilökődhetnek a Napból, és a Föld felé irányulhatnak.
#Earth to be hit by #solarstorm after hole opens in the #Sunhttps://t.co/waXG7WatUh pic.twitter.com/Ywvz9tHdMi
— Proto Thema English (@eprotothema) August 3, 2022
Today's Sun (304A EUV) #spaceweather #spacewx #solarstorm #hamr #swl pic.twitter.com/xRYvG9cVKM
— HF Radio and Space Weather (@hfradiospacewx) August 2, 2022
Bármikor keletkezhetnek koronalyukak
Egy ilyen áramlat a légkörünk felé veheti az irányt, ami potenciális geomágneses hatásokat eredményezhet mind a közvetlenül felettünk lévő térben, mind pedig a Földön, és áramellátási problémákhoz vezethet. Koronalyukak bármikor kialakulhatnak, bár a napminimum idején gyakrabban fordulnak elő. Jelenleg kilépünk ebből az időszakból, és a napmaximum felé tartunk, amikor a Nap aktivitása intenzitásában megnő, és ez várhatóan valamikor 2025 körül érkezik el.
Ahogy ez az időszak közeledik, az Independent szerint a tudósok arra számítanak, hogy az űridőjárás rendszeresebben és potenciálisan károsabb hatással lesz a földi életre. A tudósok már többször figyelmeztettek arra, hogy az emberi civilizációnak többet kellene tennie a káros napfényes időjárás elleni védelem érdekében, mielőtt az intenzívebb események bekövetkeznek.
A NOAA napfényes időjárásra vonatkozó skálája G1-nél kezdődik, amilyen a szerdai vihar várhatóan lesz, ami „kisebb” jelenségnek számít. A skála egészen a G5-ös – extrém geomágneses vihar – fokozatig tart, melynél széles körű áramellátási problémák várhatóak, az űrhajókat megzavarja, a rádiójelek és a műholdas navigáció pedig átmenetileg kieshet.