A kardszárnyú delfinek háborút indítottak az emberek ellen?
További Tudomány cikkek
Lehet, hogy csak egy furcsa hóbortról van szó, de az biztos, hogy ismétlődő jelenség az orkák, avagy gyilkos bálnák, legszimpatikusabb nevükön a kardszárnyú delfinek hajótámadása. A Facebookon már egy 13 000 főt számláló csoport is alakult, ahol leírhatják tapasztalataikat a támadások áldozatai, vagy akik láttak ilyen jelenséget, de a YouTube-ra is töltik az orkatámadások videóit.
A portugál, spanyol és francia partoknál is megismétlődött támadásoknál senki nem sérült meg, az állatok jellemzően a hajók kormánylapátjait rongálják meg.
A legutóbbi támadás Franciaország partjainál történt, amikor a gyilkos bálnák a 27 éves Ester Kristine Storkson és édesapja vitorlását kezdték borogatni. Apa és lánya Madeira felé tartott világ körüli utazásuk során, amikor több kardszárnyú delfin vette körül hajójukat, és megrongálták a kormánylapátot. A támadás körülbelül negyedóráig tartott, majd a cetek elúsztak, de a lapátnak csak a negyedét hagyták meg. Nem érteni, miért támadják meg a kormánylapátokat, de a Franciaország melletti incidenst már spanyol és portugál attakok is megelőzték.
Kitalálták a döglöttlazac-kalapot
Renaud de Stephanis cetkutató azt mondja:
Az orkák nagyon szociális lények, és van, hogy az emberhez hasonlóan eltanulnak egy viselkedést egymástól, csupán a trend miatt.
1987-ben igazi, orkák közti divathullámként jegyezték fel, amikor a washingtoni Puget Sound szoros orkái döglött lazacot kezdtek viselni kalapként. A Biological Conservationben megjelent 2004-es tanulmány leírása alapján egy nőstény orka indította el a trendet, ami körülbelül hat hétig uralta a sikkes orkák öltözködését. Aztán a divat lecsengett, és ugyan néhány orka megpróbálta feleleveníteni a következő nyáron, a trenddiktálók tudták, hogy már elavult, és elvetették.
A delfinek – amelyek az orkákhoz hasonlóan szociális cetfélék – szintén meglovagolják olykor a divat hullámait. Egy 2018-as tanulmány arról számolt be, hogy Dél-Ausztráliában a vadon élő delfinek elsajátították a „farokjárás” menő új trendjét. Valószínűleg az a delfin tanította meg nekik, amelyik ideiglenesen egy rehabilitációs központ lakója volt borjúkorában. Kiképzést ugyan nem kapott, de megfigyelhette a többi fogságban tartott delfin testmozgását, ahogy függőlegesen kiemelik magukat a vízből, és a farokúszójukkal tolatnak. Néhány évvel azután, hogy a delfint visszaengedték a Port River torkolatába, a környékbeli delfinek elkezdték ezt a farokjárást. A jelenség több mint tíz évig megfigyelhető volt köztük, és akkor kulminált, amikor a trendalapító delfin meghalt. Majd teljesen eltűnt.
Vásott kölykök
De az még mindig rejtély, mi vonzza az orkákat a hajókhoz. Stephanis szerint lehet, hogy azért mennek olyan közel, mert szeretik, ahogy a vizet mozgatja a kormánylapát. Amikor viszont nem mozog, frusztráltak lesznek, és előfordulhat, hogy ezért támadják meg a hajókat.
A tudósok azt is feltételezték, hogy az orkákat lenyűgözik a mozgó hajóalkatrészek. A fiatal hímek sokszor kíváncsiak és játékosak, és de Stephanis azt mondta, hogy a csónakos támadások lehet, hogy néhány huncut kamasz számlájára írhatók. Ha így van, akkor nemsokára kinövik, és helyreáll a rend.