Szorongunk a klímaváltozás miatt, mégsem teszünk ellene semmit
További Tudomány cikkek
A globális felmelegedés és az emiatt bekövetkező klímaváltozás napjaink szó szerint egyre égetőbb kérdése. Az erdőtüzek, aszályok mind-mind arra figyelmeztetik az emberiséget, hogy valamin sürgősen változtatni kell. A természeti katasztrófák azonban amellett, hogy a Földünket és az életkörülményeinket fenyegetik, súlyos hatással vannak a lelkiállapotunkra is.
A hírek hallatán persze érthetően és jogosan érezhetjük magunkat letörtnek és reménytelennek, ez a fajta lelkiállapot pedig már a pszichológusok körében sem ismeretlen, a klímaszorongás évek óta okoz komoly problémát és mentális betegséget – egyre nagyobb körben.
Az ENSZ figyelmeztet
Az embereket egyre nagyobb mértékben fenyegetik a klímaváltozás okozta mentális egészségügyi problémák. Ez a fajta szorongás megjelenik azoknál, akik az éghajlatváltozással kapcsolatos hírekre negatív érzelmekkel reagálnak, beleértve a félelmet, a haragot, a tehetetlenség érzését vagy a kimerültséget.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint különösen a fiatalabb generációk küzdenek fokozott szorongással és depresszióval, amelyek nagyrészt az éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalmakból adódnak. A klímaszorongás mellett a szervezet szerint az éghajlatváltozás más mentális problémákat is előidézhet vagy felerősíthet, például
az erdőtüzek vagy más szélsőséges időjárási események növekvő gyakorisága várhatóan megnöveli a poszttraumás stresszben szenvedők számát.
A kutatások az éghajlatváltozás folyamatban lévő és lehetséges hatásait erős érzelmi reakciókhoz kötötték, mint a depresszió, a szorongás, a fokozott kábítószer- és alkoholfogyasztás, a stressz és a családon belüli erőszak növekedése, illetve megnövekedett öngyilkosságra való hajlam. A szélsőséges hőség már önmagában is ronthatja a mentális egészségügyi problémákat azáltal, hogy fokozza az emberek ingerlékenységét és a depresszió tüneteit, és kiszolgáltatott helyzetbe hozza a mentális egészségügyi problémákkal küzdőket, ha azok nem kapnak megfelelő segítséget – foglalja össze a szervezet jelentését a CNBC.
A fiatalok körében égetőbb probléma
Egy tavalyi globális kutatás mutatta meg igazán, hogy mekkora veszélyt jelent a mai tinédzserekre a klímaváltozás miatt kialakuló szorongás. A Pew Research Center által készített tanulmány tíz ország összesen 10 ezer fiatalját kérdezte meg a témában, akiknek közel fele, 45 százaléka állította azt, hogy a klímaválság miatti szorongás hatással van a mindennapi életére. A 16 és 25 év közötti válaszadók háromnegyede úgy érzi, hogy „a jövő ijesztő”, míg a fiatalok 64 százaléka szerint a kormányok nem tesznek eleget a klímaválság lelassítása érdekében.
Az ilyen magas szintű szorongás, a funkcionális hatás és az árulás érzése elkerülhetetlen hatással lesz a gyermekek és fiatalok mentális egészségére. Bár az éghajlati szorongás önmagában nem jelent mentális betegséget, a klímaváltozás és a kormányzati intézkedések kudarcai miatt krónikus, hosszú távú és potenciálisan elkerülhetetlen stresszforrások, olyan körülmények, amelyek miatt a mentális problémák súlyosbodnak
– figyelmeztetnek a CNBC által idézett tanulmány szerzői.
Mit tehetünk ellene?
Természetesen elsősorban a globális felmelegedést elősegítő tényezőket kellene mellőznünk az életünkből, hogy ne legyen min szorongani, azonban vélhetően a folyamat sajátossága miatt az ebből adódó szorongás már szerves része lesz a következő generációk életének, így elsősorban ezt kell kezelni.
De mit tehetünk a szorongás ellen?
- Azokra a dolgokra koncentráljon, amelyek az ön kezében vannak! Az éghajlatváltozás rendkívül összetett kérdés, amelyet sok embernek, vállalatnak, kormánynak kell megoldania, nem egy személynek egyedül.
- A tájékozódás és a hírolvasás ugyan fontos dolog, de ha úgy érzi, besokall az információáradattól, tartson szünetet!
- Gondoljon a pozitív dolgokra, és értékelje azokat! A klímaváltozás elleni harcban is rendkívül sok pozitív előrelépés történik nap mint nap, a sok keserűség mellett bizony van minek örülni.
- Ne akarja egyedül megoldani a problémát, kérjen segítséget, beszéljen valakivel! Ha a stressz és a szorongás eléri önt, beszélje meg egy közelállóval a problémát, vagy forduljon szakemberhez!
- Óvja a környezetét, és erre figyelmeztessen másokat is! A szorongáson sokat segíthet, ha a probléma gyökeréhez lejutva, annak oka ellen próbálunk tenni. Akár már egy szelektív kukába dobott műanyag palack is jó érzéssel töltheti el az embert.
(Borítókép: Résztvevők a Fridays For Future klímavédelmi demonstráción 2019. november 29-én Budapesten. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)