Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMHány órát kell aludni az egészség megőrzéséért?
További Tudomány cikkek
- Menórával díszített római kori lámpát találtak Jeruzsálem mellett
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
A rossz egészségi állapot megzavarhatja az alvást, de a rossz alvás önmagában is kockázatot jelenthet. Bizonyított, hogy az alvás segít helyreállítani, kipihenni és megfiatalítani a testet és az elmét, de hogy miért lehet fontos az „arany álomszám”, az egyelőre nem világos. A PLoS Medicine tanulmánya brit köztisztviselők egészségét és alvását követte nyomon.
Minimum öt óra alvás a kulcs
A mintegy 8000 résztvevő mindegyikét megkérdezték: Hány órát alszik egy átlagos hétköznapi estén? Néhányan csuklóórán alváskövető készüléket is viseltek. A két évtizedes követés alatt pedig krónikus betegségeket, többek között cukorbetegséget, rákot és szívbetegséget vizsgáltak náluk:
Azoknak, akik öt órát vagy annál kevesebbet aludtak 50 éves koruk körül, 30 százalékkal nagyobb volt a kockázata többféle betegségre, mint azoknak, akik hét órát aludtak.
A rövidebb alvás 50 éves korban a vizsgálat időtartama alatt a halálozás magasabb kockázatával is összefüggésbe hozható volt, ami elsősorban a krónikus betegségek megnövekedett kockázatával függött össze. A szakértők általában körülbelül hét vagy nyolc órát javasolnak – állítják a University College London és a Paris Cité Egyetem kutatói.
Miért is alszunk?
Annyit tudunk, hogy az alvás segíti az agyat az emlékek feldolgozásában, és jót tesz a hangulatnak, a koncentrációnak és az anyagcserének. Az alvás arra is lehetőséget ad, hogy az agy megtisztuljon. Korábban arról is írtunk, hogy nem mindegy, melyik oldalunkon alszunk. Erről részletesebben ide kattintva olvashat.
Tippek a jó alváshoz:
- Fárassza ki magát napközben elfoglaltsággal és aktivitással, de lefekvés előtt már lassítson!
- Kerülje a nappali alvást!
- Alakítson ki egy jó éjszakai rutint, és gondoskodjon arról, hogy a hálószobája pihentető és alvást elősegítő legyen – vastag függönyök vagy sötétítő roló, kellemes szobahőmérséklet és ágynemű, és ne legyenek olyan zavaró tényezők, mint például az okostelefonon.
- Csökkentse a koffein és az alkohol fogyasztását lefekvés előtt, vagy hagyja el azt!
- Ha nem tud elaludni, ne erőltesse, és ne legyen frusztrált! Álljon fel, és csináljon valami pihentetőt, például olvasson egy könyvet, majd térjen vissza az ágyba.
- Ha nem optimális műszakban dolgozik, próbáljon meg egy rövid szunyókálást tartani az első műszak előtt!
- Ha éjszakai műszakból jön, próbálja meg átvészelni egy kis szunyókálással, majd aznap este feküdjön korábban ágyba!
Ma már ritkán írnak fel altatót a háziorvosok
A Surrey Sleep Centre igazgatója, Derk-Jan Dijk a BBC Newsnak nyilatkozott: „Ez a munka megerősíti, hogy a rövid alvás nem tesz jót nekünk. Általánosságban nem egészséges, bár egyesek számára talán működőképes.”
A nagy kérdés az, hogy miért alszanak egyesek kevesebbet. Mi okozza ezt, és tehetünk-e valamit ellene? Az alvás bizonyos mértékig módosítható tényező az életmódunkban. A hosszú ideig tartó rossz alvás súlyosan befolyásolhatja a közérzetet. A háziorvosok ma már ritkán írnak fel altatókat, amelyeknek súlyos mellékhatásaik lehetnek, és függőséget is okozhatnak.
Five hours' sleep is tipping point for bad health https://t.co/xW7FH49iuk
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 19, 2022