Felfedezték a lehető legközelebbi fekete lyukat
Az újonnan felfedezett fekete lyuk helyezkedik el legközelebb a Földhöz. Pénteki bejelentésükben a felfedezést tevő kutatók leírták, hogy a fekete lyuk tömege a Nap négyszeresével ér fel, és
háromszor közelebb van a Földhöz, mint az eddig legközelebbinek tartott azonos jelenség.
A fekete lyukat eredetileg az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondájának segítségével azonosították – közölte Kareem El-Badry, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatója.
Eleinte a fekete lyuk társcsillagjának mozgását figyelték meg, amely a fekete lyuk körüli pályán kering körülbelül ugyanakkora távolságban, mint amekkorára a Föld van a Naptól.
Closest Black Hole to Earth Discovered
— Andrew Fraknoi (@AndrewFraknoi) May 9, 2020
We found a black hole only (!) 1000 lightyears away. Found, not by evidence of how it's eating, but by how it disturbs the orbits of 2 other stars that share its system. It's otherwise invisible. Could be the first of many found this way. pic.twitter.com/D7fbpZQgT4
El-Badry és csapata az MTI szerint ezután a hawaii Gemini obszervatóriumból folytatta a munkát. A kutatás megerősítette őket a fekete lyuk felfedezésének tényében, melyről a londoni Királyi Csillagászati Társaság havonta megjelenő tudományos folyóirata számolt be.
A kutatók egyelőre nem tudták megállapítani, hogy a fekete lyuk hogyan jöhetett létre a Tejútrendszerben. Az űrobszervatórium után Gaia BH1-re keresztelt kozmikus jelenség a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképen belül helyezkedik el.
A fekete lyuk a téridő olyan tartománya, ahonnan az erős gravitáció miatt semmi, még a fény sem tud távozni.