Végre kiderült: reggeli előtt vagy után mossunk fogat?
További Tudomány cikkek
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
- Megszólalt a NASA egyik pilótája: A semmiből tűnt fel két fémgolyó, a radar sem észlelte őket
- Itt van a karácsonyfa-szindróma: évente egyszer jelentkezik, de annál irritálóbb
Azzal mindenki tisztában van, hogy naponta minimum kétszer fogat kell mosni, de az már nem ilyen egyértelmű, hogy reggel evés előtt vagy után kell megejteni a súrolást. A The New York Times szakértőket faggatott a helyes időzítésről.
Apoena de Aguiar Ribeiro, a Chapel Hill-i Észak-karolinai Egyetem gyermekfogorvosa és mikrobiológusa az étkezés előtti fogmosásra szavaz, mert mint mondja, reggel rengeteg baktérium fészkelődik a szánkban, és ha fogmosás előtt eszünk, még tápláljuk is ezeket a mikroorganizmusokat, ráadásul le is nyeljük őket. Na, ez nem hiányzik senkinek.
Carlos Gonzalez-Cabezas, a Michigani Egyetem fogorvosi iskolájának doktora és dékánhelyettese teljesen egyetért vele, mert a sokak által reggelire fogyasztott
szénhidrátok (gabonafélék, gofri, palacsinta) táplálják a száj kellemetlen baktériumait.
A reggeli előtti alapos fogmosás eltávolítja ezeket a mikroorganizmusokat, és megakadályozza szaporodásukat. Ha mégsem reggeli előtt tisztítjuk fogainkat, és a baktériumok belakmároznak a reggelinkből, savak szabadulnak fel, amik koptatják a fogak zománcát, és hajlamossá teszik fogainkat a szuvasodásra.
Apoena de Aguiar Ribeiro szerint a fogmosás serkenti a nyáltermelést, ami erősíti a fogakat, és segíti a száj savasságának semlegesítését. A fluoridban gazdag fogkrémek felveszik a harcot a savakkal. Ebben azonban Carlos Gonzalez-Cabezas már nem ért egyet vele, sőt,
a fogkrémben lévő fluor egy teljes napon keresztül hatékonyabb lesz, de csak ha nem eszünk fogmosás után!
Carlos Gonzalez-Cabezas szerint ugyan a baktériumok savakat termelnek a reggeli során, de a rövid ideig tartó, csak tíz-tizenöt perces korai étkezések nem vezethetnek igazán káros következményekhez. Ő inkább az étkezés utáni fogmosásra szavaz, ami alaposan megtisztítaná a szájat az ételmaradékoktól.
Ha még a szakemberek sem értenek egyet, akkor talán leszögezhetjük, hogy a legfontosabb a napi minimum kétszeri fogsúrolás, és az már igazán rajtunk múlik, hogy a tudományos érveket mérlegeljük, vagy napi rutinunk határozza meg, mikor mossuk meg a nap során először a fogunkat.
(Borítókép: Oláh Tibor / MTI)