Lefotózta a Holdat és a Földet a Danuri űrszonda
A dél-koreai űrszonda december 17-én kezdte meg a Hold körüli pályára állás háromfázisú manőverét, hogy csökkentse sebességét és alkalmazkodjon a Hold gravitációjához, mielőtt december 27-én belépett volna a szelenocentrikus (Hold körüli) pályára.
Az első fotót december 24-én készítette 345 kilométerre a Hold felszínétől, a második fotó pedig négy nappal később született.
A testshot sent by South Korean lunar probe "Danuri" from above the moon📷✨
— Karthik Naren / கார்த்திகேயன் (@nkknspace) January 3, 2023
These photos was taken using a high-resolution camera (LUTI) mounted on Danuri.
You can clearly see the craters on the lunar surface and the appearance of the Earth.
#Danuri #Moon #Earth #southkorea pic.twitter.com/XVsU09XwqL
A holdfelszínt figyelik az egyéves űrmisszióval
A szonda januárban indítja be rendszereit küldetése teljesítéséhez. Az űreszköz az egyéves misszió alatt februártól hat fedélzeti műszerrel vizsgálja egyebek mellett a holdfelszín domborzatát, a mágneses erősséget, a gamma-sugárzást. Az orbiter a lehetséges leszállóhelyeket is kutatja majd.
A Danuri űrszondát, hivatalos nevén Korea Pathfinder Lunar Orbitert (KPLO) augusztus 5-én indították útnak a floridai Cape Canaveralból a SpaceX magán amerikai űripari vállalkozás Falcon–9 rakétájával.
A KARI hangsúlyozta, hogy Dél-Korea a világ hetedik országa, amely ember nélküli szondát küldött a Holdhoz.
Magyarország is űrprogrammal készül, aminek még tart az előkészítő fázisa. Hamarosan eredményhirdetés várható arról a négy jelöltről, akik közül hamarosan kiválasztják a HUNOR-program keretében a következő magyar űrhajóst.