Magyar mérnökök is közreműködnek az összeomlott török házak felmérésében
További Tudomány cikkek
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
A BME szakemberei már napok óta Törökországban vannak, és az Isztambuli Műszaki Egyetem munkatársaival, az EELISA egyetemi szövetség (European Engineering Learning Innovation and Science Alliance) tagjaival együtt vesznek részt a földrengés kárfelmérésében.
Joó Attila, a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékének egyetemi docense, a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ igazgatója az Indexnek elmondta: a kiutazás megszervezéséhez segítséget nyújtott a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Török Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége, valamint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Az Isztambuli Műszaki Egyetem (ITU) munkatársainak hely- és nyelvismeretének köszönhetően tudnak zavartalanul dolgozni a területen.
Szombaton Antakyában a HUNOR mentőcsapatnak és a műegyetem mérnökeinek munkáját egy 4,4-es erősségű utórengés nehezítette. Joó Attila ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
Ijesztő volt, amikor közvetlenül egy megdőlt épület romjainak átkutatása után 4,4-es erősségű utórengés rázta meg Antakya városát. Szerencsére a mentőcsapat már nem tartózkodott a romok között, így senki sem sérült meg.
Vasárnap a HUNOR mentőegységgel közösen végeztek felderítést, majd épületátvizsgálást a városban, később visszatértek Adanába. A mentési tevékenység lezárult, most a sérült épületek kárfelmérése, a megmaradt infrastrukturális műtárgyak állapotáról való szakvélemények elkészítése és a romeltakarítás van soron.
Új helyszínen
A BME szakemberei hétfő óta a földrengés egyik epicentrumában, Kahramanmarasban tartózkodnak, itt február 6-án volt a Richter-skála szerinti 7,7-es és 7,6-os erősségű rengés. Azóta még 1972 utórengés történt. Kahramanmaras külvárosai kevésbé sérültek, egy kisebb területen viszont a magas épületek jelentős károkat szenvedtek.
Török kollégáikkal együtt kedden húsz épületet vizsgáltak meg. Eredményeiket a többi helyszínen dolgozó szakértőhöz hasonlóan az AFAD rendszerében rögzítik, szakvéleményüket az épületek pontos GPS-koordinátái és fotódokumentáció egészíti ki.
a HIVATALOS TÁJÉKOZTATÁS SZERINT EDDIG A FÖLDRENGÉS SÚJTOTTA TERÜLETEN 122 152 ÉPÜLET VIZSGÁLATA FEJEZŐDÖTT BE.
Joó Attila elmondta, hogy kedd reggel óta dolgoznak együtt a helyi katasztrófavédelemmel és az isztambuli műszaki egyetem csapatával. A BME munkatársai főleg tartószerkezeti, földrengési méretezési, vasbeton és acélszerkezeti tapasztalattal rendelkező mérnökök. Vizsgálataik fő tárgya, hogy hogyan sérültek a házak, ez kapcsolódik az itthon folytatott statikai kutatásaikhoz.
Ahogy elmondta, a károk különlegesen súlyosak, az intenzitás kiemelkedő volt.
A szakembereknek különösen az érdekes, hogy a különböző időszakokban, kulturális környezetben épült házak hasonlóan vagy különböző módon és mértékben sérültek-e meg. Fontos tapasztalat, hogy nemcsak a régi házak dőltek össze, hanem újonnan épültek is, ami alapvető mérnöki, kivitelezési, esetleg üzemeltetési problémára utalhat.
A felmérések azért értékesek, mert a helyi szabályozásba beépülnek majd az új információk, ahogy ez a 1999-es isztambuli földrengéskor is történt.
Jelenleg a bontási, eltakarító munkálatok folynak, az állva maradt épületeket vizsgálják, osztályozzák és felviszik egy adatbázisba, valamint speciális helyzetű épületeket vizsgálnak.
A BME mérnökeinek célja a segítésen túl a hazai mérnöktársadalom elé tárni az eredményeket, felhívni a figyelmet az alapvető szabályok betartására.
Ahogy Joó Attila elmondta:
Ha triviális mérnöki megoldások nincsenek megvalósítva, akkor lényegesen nagyobb károk keletkeznek egy ilyen katasztrófa idején.
Tervben van a Magyar Mérnöki Kamara bevonása is a későbbi segítségbe. Fontos, hogy a magyar mérnöktársadalom is tanuljon az esetből, bár Magyarország csak közepes szeizmicitású országnak számít, a megfelelő konstrukciós megoldások alkalmazása azonban idehaza is fontos.
(Borítókép: Joó Attila / BME)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.