- Tudomány
- tudomány
- orvostudomány
- marihuána
- kannabisz
- kender
- kábítószer
- szívbetegség
- gyulladás
- alzheimer-kór
- parkinson-kór
- stanford
- dekriminalizáció
Rossz a szívnek a kannabiszfogyasztás
A Stanford Egyetem friss kutatása szerint a rendszeres marihuánafogyasztás 34 százalékkal növeli a koszorúér-betegség kialakulásának kockázatát. A koszorúér-betegség a szívet körülvevő erek beszűkülésével és elzáródásával jár, ami szívrohamhoz és szívleálláshoz vezethet – ez a világon a harmadik leggyakoribb halálok.
A kutatók önbevallás alapján vetették össze a kenderfogyasztási szokásokat az egészségügyi adatokkal, amelyeket életkor, nem és egyéb veszélyfaktorok alapján szűrtek. Ez alapján alakult ki a kép, hogy minél gyakoribb a marihuánahasználat, annál nagyobb a koszorúér-betegség kialakulásának veszélye – írja az Interesting Engineering.
Az elmúlt évtizedekben nőtt a fejlett világban a marihuánával kapcsolatos tolerancia, és egyre több helyen dekriminalizálták a fogyasztását.
A szer kedvező hatásokat mutat epilepszia, álmatlanság, depresszió, szorongás és kényszerbetegség esetében, ugyanakkor folyamatosan felmerül, hogy ezekhez az előnyökhöz súlyosabb káros hatások is társulnak, mint a pszichózis vagy az anyag nehézfémtartalma miatt kialakuló degeneratív idegrendszeri betegségek, például az Alzheimer- és Parkinson-kór.
A kannabiszfogyasztás emeli a pulzust és a vérnyomást, ami megterheli a szívet, és olyan krónikus gyulladásos folyamat kialakulásához vezet, ami koszorúér-betegséget eredményez. A kutatók szerint ezért a kannabisz tagadhatatlanul káros a szívre és a keringési rendszerre, legalizációja pedig a szívrohamok számának emelkedésével jár.