Az Alzheimer-kór első jelei a szemből kimutathatók
További Tudomány cikkek
Egy graffiti szerint
Ha szemmel mindent el lehetne intézni, az utcákon csak halottak, és terhes nők lennének.
Nos, szerencsére ez még várat magára, de az Alzheimer-kórt igenis „el lehet intézni” a szemmel, legalábbis egy új kutatás szerint. Christine Greer szemorvos és a floridai Boca Raton Neurodegeneratív Betegségek Intézetének munkatársa azt mondja, a szem hátsó része tükrözi az idegrendszer állapotát. Vagyis monitorozásával akár a neurodegeneratív betegségeket is kiszűrhetjük, például az Alzheimer-kórt még a konkrét szimptómák megjelenése előtt.
A betegség évtizedekkel az emlékezetkiesés első tüneteinek megjelenése előtt kezd kialakulni az agyban
– állítja Richard Isaacson, az Alzheimer-kór megelőzésére szakosodott neurológus, a Neurodegeneratív Betegségek Intézetének tagja. A betegség korai szakaszában történő azonosítása lehetővé tenné a módosítható kockázati tényezők, mint például az artériás magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség ellenőrzését.
A szem a betegség tükre
Az Acta Neuropathologica folyóiratban februárban publikált legújabb tanulmányban egy kutatócsoport megpróbálta meghatározni, mikor lehet kimutatni a kognitív hanyatlás jeleit a retinán és az agyban. Nyolcvanhat beteget vizsgáltak, akik az Alzheimer különböző stádiumában vannak, már meglévő kognitív károsodással. Maya Koronyo-Hamaoui, a Los Angeles-i Cedars-Sinai idegsebészeti és orvosbiológiai központ professzora, a kutatás vezetője kifejtette, hogy a retina változásai összefüggésben állnak az agy belső kérgi területével, az entorhinális kéreggel – ami a halántéklebeny belső oldalán helyezkedik el, és a memóriaműködéshez, a térbeli navigációhoz és az időérzékeléshez kapcsolódó agyfunkciókban játszik fontos szerepet, kiterjedt agyi hálózatokat összekapcsoló központként.
A hippokampusz-entorhinális rendszer nagyon fontos a térbeli memórianyomok kialakulásában és konszolidálásában, de itt történik a szemből és a fülből jövő érzékszervi bemenetek összehangolása is.
De a retina megváltozása az agy temporális lebenyével is kapcsolódik, aminek középső és alsó része részben a látás asszociációs területe. A vizsgálat eredményei szerint a retina perifériájának sejtjeiben fellépő szöveti sorvadás és gyulladás előre jelezheti a betegek kognitív állapotát. Isaacson szerint ezek az eredmények új képalkotó technikák kifejlesztését segíthetik elő, amik korábban és pontosabban diagnosztizálják a kórt.
Sörrel az Alzheimer ellen?
A betegség felismerése tehát új irányokat vehet, de 2022 egyik utolsó tudományos szenzációja is az Alzheimerhez kötődik, december 29-én publikálták ugyanis, hogy a sör komlója megelőzheti a kórt, mivel hat a betegséggel járó kémiai változásokra. Az ACS Chemical Neuroscience folyóiratban megjelent tanulmány beszámol Cristina Airoldi és Alessandro Palmioli specialisták munkájáról, akik különböző típusú komlók összetevőit vizsgálták. Például a cseh Saazt, a német tettnangi komlót, az amerikai Cascadet és az új amerikai Summitot.
A betegség terjedésének egyik módja a béta-amiloid peptidek idegsejtekben történő agglutinációjához kapcsolódik, de a milánói kutatók vizsgálatai alapján bizonyos, komlóban található antioxidánsok képesek gátolni ezeknek a peptideknek a kötődését a szervezetben. A leghatékonyabb a német komló, a tettnang volt, ez védő szerepet tölthet be a betegséggel összefüggő bénulás ellen.
De azért ne szaladjunk még a boltba a rekesz sörért, mert a kutatásokat eddig csak gerinctelen állatokon végezték.
(Borítókép: BSIP / UIG / Getty Images)